Ny hink till Arlas kvarg minskar mängden plast med 40 procent

PUBLICERAD: 4 juni 2020
UPPDATERAD: 25 januari

Arla Foods lanserar en ny hink till sin kvarg. Hinken har fått ett omslag av kartong, vilket minskar mängden plast med 40 procent. (Bild Arla Foods)

Varje år köper konsumenter över hela Europa 17 miljoner kvarghinkar från Arla Foods. Nu har Arla tagit fram en mer hållbar kvarghink, som har fått ett omslag av kartong. Det minskar mängden plast i hinken med 40 procent och minskar koldioxidutsläppen med 30 procent.

Den plast, som tagits bort, ersätts med ett omslag av certifierad kartong, som kommer från ansvarsfullt förvaltade skogar. Kartongen är lätt att ta bort av konsumenterna och kan återvinnas. Med andra ord innebär det att Arla har tagit bort plast och ersatt den med förnybar kartong.

Den uppnådda minskningen av koldioxidutsläpp beror främst på minskningen av plaståtgången. Varje hink har 16 gram mindre plast än den tidigare förpackningen, och hinken och locket är 100 procent återvinningsbara. Detta säkerställer en plastbesparing på 40 procent, vilket motsvarar 270 ton plast per år och en koldioxidminskningen på 440 ton koldioxid per år.

”På Arla är vi fast beslutna att minska vår miljöpåverkan och hållbara förpackningar är en viktig del av lösningen. Förra året konverterade vi mer än en miljard förpackningar till mer hållbara material över hela Europa. Med våra nya kvarghinkar tar vi nästa steg. Vi har minimerat användningen av plast och minskat användningen av fossilbaserat material”, säger Lise Berg Kildemark, chef för sustainable packaging på Arla.

Inledningsvis ersätter Arla de gamla kvarghinkarna i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien och Nederländerna och framöver kommer man att använda den hållbara hinken i andra länder och även för andra produkter. På Arlas andra marknader säljs kvarg under det isländska namnet skyr.

Senaste nytt

Är papper eller plast bäst för e-handeln?

Papper eller plast i förpackningarna är med stor sannolikhet ett huvudbry för många e-handlare, och det finns inte mycket fakta att gå på om man vill veta. Förpackningslogistik på Lunds universitet fick en fråga från en e-handlare om de kunde reda ut vad som gäller. Nu är projektet klart.
rullburarx
Är papper eller plast bäst för e-handeln?

Pronova Packaging Systems firar femtio år!

Nu i sommar firas det hos Pronova Packaging Systems i Halmstad. Anledningen är företagets femtioårsjubileum. Pronova utvecklade ett unikt påspackningssystem som för många är kända under namnet Joker, ett system som i högsta grad lever kvar ännu. Firandet sker med personal och samarbetspartners.
Påsarx
Pronova Packaging Systems firar femtio år!

Insteg är nästa steg för Kongsberg

Kongsberg PCS, som kanske är mest kända för sina stora skärbord, lanserar två mindre instegsmodeller. Den nya Entro-serien är utvecklad för skyltmakare och förpackningskonverterare som vill kunna producera små serier av förpackningar, skyltar och grafiska applikationer.
Kongsberg_20v_Shadow-scaled-1-1536x727x
Insteg är nästa steg för Kongsberg

Prishöjningar på testliner och kartong men nedgång för LDPE

Nu är nya siffror för wellpapp, polyeten och kartong publicerade på PackIndx. Under de tre senaste månaderna noteras en prisuppgång på testliner och kartong men en fallande trend för LDPE. Producenter av returkartong ser tillbaka på maj månad som den värsta på flera år.
Packindx-Packnews-900x600-20250516
Prishöjningar på testliner och kartong men nedgång för LDPE

Läs vidare

Spartips för wellpappindustrin och dess kunder

Wellpappindustrin kan spara material via en enkel åtgärd enligt brittisk konsult.
1673597177195x
Spartips för wellpappindustrin och dess kunder

Omni Polymers gillar att återvinna flexibla plastförpackningar

josef-nat
Omni Polymers gillar att återvinna flexibla plastförpackningar

Välkomnar EU:s föreslagna PPWR-regler – med viss kritik

European Bioplastics välkomnar EU:s föreslagna s.k. PPWR-regler för förpackningar och bioplaster – men med viss kritik…
eu-regler-PN-utvald
Välkomnar EU:s föreslagna PPWR-regler – med viss kritik

Svensk Plaståtervinning fick pris som Årets Impact-bolag

På Dagens Industris Gasell-gala i Stockholms stadshus fick Svensk Plaståtervinning ta emot priset som Årets Impact-bolag.
plast-impact-utvald
Svensk Plaståtervinning fick pris som Årets Impact-bolag