Nu har Tetra Pak levererat halv miljard Tetra Rex Bio-based

PUBLICERAD: 22 februari 2018
UPPDATERAD: 25 januari

Tetra Pak har nu levererat över en halv miljard av den helt förnybara förpackningslösningen Tetra Rex Bio-based.

Sedan lanseringen i oktober 2014 har Tetra Pak nu levererat mer än en halv miljard exemplar av sin helt förnybara förpackningslösning Tetra Rex Bio-based. Milstolpen tillkännagavs i samband med en ceremoni på varumärkesmuseet Museum of Brands i London, där Tetra Rex Bio-based-förpackningen nu ingår i den nyöppnade utställningen ”The Sustainable Packaging”.

”Tetra Pak har gjort betydande framsteg, när det gäller att leverera helt förnybara förpackningslösningar. De erbjuder varumärkesägarna mer hållbara förpackningar i en tid då miljöaspekterna uppmärksdammas alltmer bland konsumenterna och människor vill göra miljövänliga val”, säger  Chris Griffin, VD för Museum of Brands.

Tetra Rex Bio-based, som betecknas som världens första förpackning, som tillverkats uteslutande av växtbaserade material, har vunnit stor popularitet bland både konsumenter och producenter, inte minst i de nordiska länderna, där den används av flera kända varumärken inom mejerisektorn.

”Vi är glada över den ökande populariteten för Tetra Rex Bio-based bland våra kunder. En förpackning, som helt tillverkas av förnyelsebara material, är bra inte bara för vår planet utan även för varumärkesägare, som vill förmedla starka miljöbudskap”, säger Christina Chester, produktchef på Tetra Pak.

 

 

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Metsä får investeringsstöd från EU om de bygger nytt bruk

Muoto är namnet på en serie nya, fiberbaserade, förpackningar från Metsä Group. Koncernen funderar nu på att investera i ett eget bruk i Raumo, Finland, för produktionen och om det blir av har man förhandlats till sig upp till 85,5 miljoner euro via EU:s innovationsfond. Ett avtal om delfinansiering har undertecknats.
Muoto

Återvinnings- och värmeförseglingsbart papper nyhet från Billerud

Billerud har utvecklat ett återvinningsbart, värmeförseglingsbart papper designat för att ersätta plast i förpackningsapplikationer med höga krav på förseglingsprestanda och återvinningsbarhet.
Billerudx

PINC investerar i startupen Glenntex för att driva mer hållbar förpackningsinnovation

Pauligs riskkapitalgren, PINC, investerar i det göteborgsbaserade företaget Glenntex som med grafenförstärkta kompositer kan minska behovet av plast i nyproducerade förpackningar med upp till trettio procent.
Glenntex

Borealis har lanserat en ny LLDPE-film med åttiofem procent återvunnen PCR

Borealis har lanserat en återvunnen linjär LD-polyetenkvalitet, rLLDPE, som innehåller 85 procent PCR-material och 15 procent LLDPE-booster och är avsedd för flexibla förpackningsapplikationer som inte används för förpackning av livsmedel.
TeamBorealis_Werk_Linz_100225_008x