Nu går Förpackningsgillet till Sveriges Riksdag...

PUBLICERAD: 24 januari 2016
UPPDATERAD: 25 januari

Den 10 februari ska Svenska Förpackningsgillet gå på studiebesök på Sveriges Riksdag. En aktivitet som väckt stort intresse bland gillesmedlemmarna. (Foto: Melker Dahlstrand)

Svenska Förpackningsgillet går till riksdagen! Nåja, det är inte fullt så dramatiskt, som det låter, utan i stället rör det sig om ett studiebesök som Gillet ska göra i februari! Studiebesöket sker den 10 februari och intresset att deltaga rapporteras vara stort bland medlemmarna. ”Endast ett fåtal platser kvar!”, skriver gillesstyrelsen i ett pressmeddelande.

Anmäla till studiebesöket på Sveriges Riksdag ska göras direkt till SFG:s ordförande Joakim Stockhaus (joakim.stockhaus@pros.se).

Bland övriga inplanerade Gillesaktiviter under vintern/våren 2016 kan nämnas att man har en nätverksträff på Bishop Arms i Stockholm torsdagen den 11 februari klockan 18.00 och en annan nätverksträff i Norrköping i mitten av mars. Information om exakt datum, tidpunkt och plats för denna träff, vilken även kommer att innehålla studiebesök och föredrag, kommer att finnas på Gillets hemsida.

Gillets årsmöte kommer att ske den 14 april i Örebro. Mer information om årsmöte kommer senare.
SFG vill också påminna om möjligheterna för i första hand studerande inom förpackningsområdet att ansöka om stipendium från Åke Sahlins Stipendiefond. Mer information kan erhållas från Gillets sekreterare Mikael Gällstedt (Mikael.Gallstedt@innventia.com)

Gillesmedlemmar och andra uppmanas att kolla på SFG:s hemsida för information om aktuella aktiviteter.

 

 

Senaste nytt

Nu startar Faller Packaging produktionen av läkemedelsförpackningar i danska Horsens

Under sensommaren i år kommer Faller Packaging att börja producera läkemedelsförpackningar i den nya fabriken i danska Horsens. Företaget förverkligar därmed ett projekt som redan aviserades i april 2023: byggandet av ytterligare en produktionsanläggning för Norden. Målet är att möta den ökande efterfrågan.
fallerx
Nu startar Faller Packaging produktionen av läkemedelsförpackningar i danska Horsens

Orapac tävlar i Packnorth Award 2025 med förpackning för slipmaskiner

Det finska företaget Oy Orapac ab var med i Packnorth Award förra året. Nu kommer man tillbaka i årets tävling med ett nytt bidrag i kategorin Industriförpackningar.
utvald
Orapac tävlar i Packnorth Award 2025 med förpackning för slipmaskiner

Europeisk plaståtervinning i ett kritiskt läge

Återvinning av plast ses ofta som en lösning i diskussionerna om materialen. Vi kan nog alla vara överens om att det återvinns för lite plast, kraftfulla insatser och investeringar behövs, men återvinningen är inte det enda som gäller inför framtiden. Dessutom ser det för ögonblicket ut som att återvinningskapaciteten i Europa faktiskt minskar. Företagen har stora problem med att hitta avsättning för materialen och klara ekonomin.
Återvinningx
Europeisk plaståtervinning i ett kritiskt läge

UPM Raflatac byter namn

Affärsområdet och rapporteringssegmentet UPM Raflatac byter namn till UPM Adhesive Materials från och med idag, den 12 juni.. Det nya namnet på rapporteringssegmentet kommer att användas från och med delårsrapporten för andra kvartalet 2025.
raf_tim-kirchen-appointment
UPM Raflatac byter namn

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback