Nu är programmet klart för Packbridge Research Forum 2015, som äger rum på Medicon Village i Lund den 7 maj.
På programmet finns en imponerande lista med eminenta och kunniga talare och konferensdeltagarna kommer att möta en rad forskare som representerar en stor del av den pågående förpackningsforskningen.
Förpackningsforskning är ett omfattande och fascinerande område. Det är en ständigt pågående process som pågår till exempel på universitet och forskningsinstitut. Det handlar både om tekniska utmaningar och praktiska lösningar eller om studier på till exempel konsumentinteraktion eller logistik. På Packbridge Research Forum 2015 kommer många sådana pågående forskningsprojekt och processer att redovisas och här är några ämnesområden, som konferensbesökarna kan få veta mer om:
· Helt nya material som är under utveckling
· Bionedbrytbara polymerer med utmärkta barriäregenskaper
· Tryckteknik, etiketter och migration
· Nanoteknik och möjligheterna med grafen
· Konsumenternas nuvarande och framtida syn på shoppingupplevelsen
Under dagen kommer även ämnen som ”förpackningens betydelses för att skapa värde” att beskrivas och deltagarna får även en uppdatering om det jättelika forskningscentrat ESS. som snart ska stå klart i strax utanför Lund.
Så här ser talarlistan till Packbridge Research Forum 2015 ut:
Anna Bergstrand, Chalmers
Jesper Clement, Copenhagen Business School
Marie Ernstsson, SP Technical Research Institute
Cecilia Fredriksson, Lund University, Campus Helsingborg
Ramune Kukaite och Bill Newson, Swedish University of Agricultural Sciences (SLU)
Jouni Lattu, VTT Technical Research Centre of Finland
Annika Olsson, Faculty of Engineering LTH Lund University
Peter Rättö, Innventia
Lars Samuelson, Faculty of Engineering LTH Lund University
Axel Steuwer, Invest in Skåne
Helena Theander, Chalmers
Søren Østergaard, DTI Danish Technological Institute
För mer info och anmälan, gå till Packbridge Research Forums hemsida
Den som har frågor kan kontakta Felix Helander på felix@packbridge.se