Norskt bordsvatten vann pris för bästa förpackningsdesign

PUBLICERAD: 31 oktober 2018
UPPDATERAD: 25 januari

Den iögonfallande flaskan till Lofoten Arctic Water har åter belönats för sin förpackningsdesign.

Norska bordsvattnet Lofoten Arctic Water har vunnit det prestigefylld priset för bästa förpackning i tävlingen the Zenith Global Bottled Water Awards 2018, som nyligen avgjordes i franska Evian. Det var andra året i rad, som Lofoten Arctic Water vann tävlingens kategori “The Best Packaging / Label Design”.

Till tävlingen hade inkommit mer än 90 bidrag från 20 länder och Lofoten Arctic Water hade att tävla mot dryckesjättar som Evian, Perrier, Voss, PepsiCo och Coca-Cola.

Lofoten Arctic Waters flaskdesign har tidigare prisat i såväl Zenith Awards som i andra liknande tävlingar. Bland annat vann den iögonfallande flaskan kategorin ”Bästa förpackning/etikett” i Zenith Awards 2017 i Barcelona och samma år vann man guld i kategorin “Best Tasting Still water” i FineWaters International Water Tasting Competition i kinesiska Guangzhou.

”Det är en stor ära att vinna detta prestigefyllda pris för andra året i rad. Vi är en ny aktör inom buteljerat premiumvatten och kunde inte få en bättre start. Efter år av hårt arbete är vi nu redo att ge oss ut på den globala marknaden”, säger Peder A. Skeistrand, VD hos Lofoten Arctic Water.

Förpackningsdesignen för Lofoten Arctic Water-flaskorna är utformad så, att konsumenten ska få en känsla av de oländiga bergen som stiger ur det kalla Lofoten-havet upp mot den blå himlen.

 

 

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Storsatsning på dryckesmuggar i retursystem i Glasgow

Vi har berättat om flera retur/återanvändningssystem för kaffekoppar och andra matserveringsbehållare. Även om många av dessa hade bredare ambitioner på regional eller till och med nationell skala (vilket inte fungerade) är trenden på senare tid att "Closed Loop"-system rullas ut i en mer lokal miljö som en stad eller på en större plats.
Glasgow

Nordisk Bioplastförening ser stora möjligheter till att bidra till ett fossilfritt Sverige

Regeringen har via sitt regleringsbrev till Naturvårdsverket 2025 poängterat att utfasningen av primär fossil plastråvara ska drivas på genom insatser nationellt samt med stöd till Regeringskansliet inom EU-arbetet. Samtidigt har det nationella initiativet Fossilfritt Sverige fått förnyat förtroende av regeringen med uppdraget om att premiera fossilfria produkter.
ecoflex-basf-utvaldx

Iceland Foods återgår till plasttråg för packning av köttfärs

Handeln kämpar med att göra oss konsumenter nöjda, till exempel genom att minska mängden plast, ett material som vi tydligen inte gillar. Ett exempel är den vakuumpackade köttfärsen som spar mycket material jämfört med packning på plasttråg. I England har flera av de stora kedjorna börjat med detta, till exempel Iceland Foods, som nu väljer att återgå till det gamla vanliga. Konsumenterna uppskattade inte det vakuumpackade.
Iceland

Metsä kan komma att stoppa produktion av vit kraftliner i Husum

Metsä Board letar alternativ till tillverkningen av vit kraftliner i Husum. En omställning kan vara klar under år 2027.
Metsä husumx