Multivac inviger första östeuropeiska fabriken

PUBLICERAD: 11 juni 2018
UPPDATERAD: 25 januari

Glada leenden vid invigningen. Från vänster Ivaylo Dimitrov, VD för Multivac Bulgaria Production Ltd., Hans-Joachim Boekstegers, VD och koncernchef Multivac Group,  Guido Spix, teknisk och operativ chef Multivac Group och Christian Traumann, finansdirektör Multivac Group.

Globala förpackningsmaskintillverkaren Multivac Sepp Haggenmüller SE & Co. KG, med huvudsäte i tyska Wolfertschwende, har invigt sin första östeuropeiska tillverkningsanläggning. Fabriken ligger i Bulgarien, i industriområdet Bozhurishte, nära huvustaden Sofia.

Den nya fabriken har en total yta på cirka 20.000 kvadratmeter. Förutom en state-of-the-art tillverkningsanläggning, där man ska producera delar till Multivac-maskiner, innehåller fabrikskomplexet även ett toppmodedrnt lager- och logistikcenter, ett testcenter och en administrationsbyggnad. Anläggningen ingår i dotterbolaget Multivac Bulgaria Production Ltd.

Det första spadtaget till den nya fabriken i Bulgarien togs i september 2016 och totalt har Multivac investerat 18,8 miljoner euro (ca 193 miljoner kronor) och fabriken har genererat 150 arbetstillfällen.

”Vi är glada att kunna öppna vår första produktionsanläggning i Östeuropa efter en byggnadstid på cirka två och ett halvt år. Här kommer kvalificerade specialister att arbeta i treskift för att med modern utrustning tillverka maskindelar, som uppfyller Multivacs kvalitetstandard”, sade Multivacs VD och koncernchef Hans-Joachim Boekstegers vid invigningsceremonin.

 

 

Senaste nytt

Finsk lakrits i ny förpackning tävlar i Packnorth Award 2025

Det finska företaget Kouvolan Lakritsi tävlar i årets Packnorth Award med sin nya, återvinningsbara Laku-mugg, tillverkad av jungfrufiber. Den ersätter påsar av plast för lakrits.
Lakritsx
Finsk lakrits i ny förpackning tävlar i Packnorth Award 2025

Chips med kebab- och vitlökssmak packade i massbalanserad förpackning

OLW presenterar ett nytt samarbete med Schysst Käk – varumärket bakom Sveriges mest sålda hemmakebab. Resultatet? Ett grovräfflat chips med smak av kryddig kebab och krämig vitlökssås, packade i en massbalanserad påse.
OLW Schysst käk_Kebab_Vitlök
Chips med kebab- och vitlökssmak packade i massbalanserad förpackning

Naturvårdsverket stoppar stöd till Svensk Plaståtervinning

Naturvårdsverket och Svensk Plaståtervinning har hamnat i ett oväntat läge som handlar om bidrag i mångmiljonklassen som inte betalas ut och som kan riskera jätteanläggningens framtid. Det berättar Svt Öst.
Foto: Peter Holgersson AB
Naturvårdsverket stoppar stöd till Svensk Plaståtervinning

Lignin Industries tar in 42 miljoner kronor och ökar satsningen på biobaserad plast

Greentechbolaget Lignin Industries AB har tagit in 42 miljoner kronor i ny finansiering och accelererar nu sina kommersialiserings- och uppskalningsplaner.
lignin-e-handel-768x512
Lignin Industries tar in 42 miljoner kronor och ökar satsningen på biobaserad plast

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback