Molnbaserad sensor övervakar nedkylning av frukt och grönt

PUBLICERAD: 20 augusti 2018
UPPDATERAD: 25 januari

Med sensorkonceptet FlashTrak PreCool Prime kan man övervaka kylningen av nyskördade och förpackade bär, frukter och grönsaker.|Etiketten Cold Chain iToken gör varje pall eller transportförpackning spårbar.

Kalifornienbaserade företaget DeltaTrak har utvecklat en molnbaserad sensor, som övervakar och registrerar temperaturen hos nyskördade frukter, bär och grönsaker, som snabbt ska förpackas och kylas ner efter skörd. Via en handhållen enhet ger sensorn besked, när korrekt produkttemperatur har uppnåtts.

Sensorn, som fått namnet FlashTrak PreCool Prime, gör att man snabbt kan övervaka hanteringen av förpackningarna med de nyskördade produkterna, så att rätt temperatur uppnås inom lämplig tid. Förseningar i nedkylningen kan minska hållbarheten, samtidigt som för snabb kylning eller ”överkylning” kan skada produkterna.

DeltaTrak skriver i ett pressmeddelande att FlashTrak PreCool Prime gör att personalen kan ta bort pallar med förpackningar i rätt tid och därmed öka pallåtervinningen och förbättra driftseffektiviteten, samtidigt som produkterna får korrekt behandling.

I konceptet ingår även en speciell etikett kallad ”Cold Chain iToken”, som kan fästas på varje pall eller transportförpackning och scannas med en smart telefon eller liknande. Etiketten gör pallen/förpackningen spårbar genom att den är associerad med det köldtunnelnummer och de temperaturdata, som noterats med FlashTrak PreCool Prime.

 

 

Senaste nytt

Stora Enso genomför organisationsförändringar

Stora Enso planerar att implementera en ny organisation med sju affärsområden för P&L-ansvar, vilket återspeglar vikten av kärnverksamheten inom förnybara förpackningar i affärsportföljen. Den nya, plattare och effektiviserade organisationen kommer att öka kundfokus, driva den operativa effektiviteten med ökad integration, minska komplexiteten och förbättra koncernens prestationskultur.
wellpapp-Stora-Ensox

Nu testkörs Norges nya plaståtervinningsanläggning

Testkörningar pågår just nu och hösten 2025 öppnar Tomra och Plastretur officiellt den första och enda nationella finsorteringsanläggningen för plastförpackningar i Norge. Anläggningen, som ligger i Holtskogen Business Park i Inre Østfold, kommer att heta Områ.
default

Ny lack för BOPE-film gör materialet bättre för påstillverkning

Filmer av BOPE, biaxiellt orienterad polyeten, är kända för sin höga återvinningsbarhet, men deras begränsade temperaturbeständighet har hittills varit ett hinder för bredare industriella tillämpningar. Nu har hubergroup hittat en lösning som gör filmen betydligt värmetåligare.
HUB_Plastic-Bond-K1x

Ny teknik för biobaserad cellplast möjliggör cirkularitet för ett omtalat material

TotalEnergies Corbion och Useon har ingått ett strategiskt partnerskap för att främja utvecklingen och global kommersialisering av EPLA-formade produkter – en ny generation av hållbara, högpresterande skummaterial tillverkade av PLA, ett av de mest använda bioplastmaterialen.
epla-bottle-base-made-by-useon-with-luminy-plax

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX