Mindre toapappersrullar gav stora förbättringar för ICA!

PUBLICERAD: 18 februari 2016
UPPDATERAD: 25 januari

Genom att minska innerdiametern på toarullarna med ynka 4 millimeter uppnådde ICA stora förbättringar och besparingar.|”Det är häftigt hur en sådan liten förändring kan ha så stor positiv påverkan både på miljö och lönsamhet”

Genom att se till att tillverkaren av toalettpapper minskade innerrullens diameter med endast fyra millimeter, har ICA kunnat öka fyllnadsgraden vid transporter med 54 procent och ökat antalet toapappersförpackningar från 125 till 192 per pall. Per år räknat innebär det ett minskat transportbehov med 660 lastbilar, ett minskat koldioxidutsläpp med 210 ton och en besparing på 1,9 miljoner kronor!

Den lilla förändringen med så stora positiva resultat har gjort att ICA nu för andra året i rad vunnit tävlingen ”Årets förbättring”, som arrangeras av konsultföretaget C2 Management.

Tidningen Miljö & Utveckling skriver att bakgrunden till att ICA kom på hur man kunde öka fyllnadsgraden på pallar och i lastbilar var att några medarbetare på ICA noterade att pallarna för toalett- och hushållspapper inte var optimerade i storlek och omfång.
”Vid ett besök i fabriken, och mest av en händelse, såg vi att det inte var fullt på pallarna”, säger Tina Ullander, en av medarbetarna, till tidningen.

Genom att få toapappersleverantören att minska innerullens mått med fyra millimeter och lägga till ett extra lager pappersförpackningar på varje lastpall, kunde ICA avsevärt öka fyllnadsgraden på lastpallar och i lastbilar. ICA transporterar varje år 3.900 lastbilar med toalett- och hushållspapper – med de nu genomförda förbättringarna kan det behovet minska med 660 lastbilar.

”Det här visar vilken hävstångseffekt vi kan få med små justeringar i stora flöden. Det är häftigt hur en sådan liten förändring kan ha så stor påverkan både på miljön och lönsamheten. Vi hoppas få med fler leverantörer i liknande projekt. Förbättringsmöjligheter går att hitta överallt”, säger Kristoffer Widén, chef för påfyllning inom ICA Sverige, till Miljö & Utveckling.

 

 

Senaste nytt

Amazon installererar hundratals automatiska packmaskiner i Europa

Amazon installerar nu automatiserade förpackningsmaskiner som kan skapa specialanpassade kartongförpackningar och papperspåsar på begäran, så att fler varor når kunder i specialanpassade förpackningar.
amazon_01x
Amazon installererar hundratals automatiska packmaskiner i Europa

Finsk lakrits i ny förpackning tävlar i Packnorth Award 2025

Det finska företaget Kouvolan Lakritsi tävlar i årets Packnorth Award med sin nya, återvinningsbara Laku-mugg, tillverkad av jungfrufiber. Den ersätter påsar av plast för lakrits.
Lakritsx
Finsk lakrits i ny förpackning tävlar i Packnorth Award 2025

Chips med kebab- och vitlökssmak packade i massbalanserad förpackning

OLW presenterar ett nytt samarbete med Schysst Käk – varumärket bakom Sveriges mest sålda hemmakebab. Resultatet? Ett grovräfflat chips med smak av kryddig kebab och krämig vitlökssås, packade i en massbalanserad påse.
OLW Schysst käk_Kebab_Vitlök
Chips med kebab- och vitlökssmak packade i massbalanserad förpackning

Naturvårdsverket stoppar stöd till Svensk Plaståtervinning

Naturvårdsverket och Svensk Plaståtervinning har hamnat i ett oväntat läge som handlar om bidrag i mångmiljonklassen som inte betalas ut och som kan riskera jätteanläggningens framtid. Det berättar Svt Öst.
Foto: Peter Holgersson AB
Naturvårdsverket stoppar stöd till Svensk Plaståtervinning

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback