Materialhanteraren EdmoLift satsar i hemorten Härnösand

PUBLICERAD: 20 september 2022
UPPDATERAD: 25 januari

EdmoLifts VD Anders Wahlqvist, t, h, och produktionschefen Peter Englund inspekterar den nya produktionshallen som nu har kommit halvvägs och som ska stå klar i början av 2023. (Bild EdmoLift)|Exempel på specialbyggt saxlyftbord för tunga pallar, som EdmoLift byggt och levererat till kund i Storbritannien. (Bild EdmoLift)

Materialhanteringsföretaget EdmoLift, som bland annat tillverkar saxlyftbord och pallhanteringsprodukter, satsar 70 miljoner kronor på en ny produktionsanläggning i hemorten Härnösand.

Investeringsprogrammet, som man kallar EdmoLift 4.0, är bolagets största hittills och ska säkerställa företagets konkurrenskraft för de kommande 10 – 15 åren. Med den nya anläggningen kommer produktionskapaciteten att öka och dessutom minskar man manuella lyft, vilket resulterar i ännu bättre ergonomi för de anställda.

Exempel på specialbyggt saxlyftbord för tunga pallar, som EdmoLift byggt och levererat till kund i Storbritannien. (Bild EdmoLift)

Satsningen innebär bland annat en utbyggnad på 1.435 kvadratmeter, som nu är halvvägs och som ska vara färdigställd i början på nästa år. I satsningen ingår också en ny maskinpark i form av bland annat automatisk lagerhantering, en fiberlaser, en kantbockcell och en mindre kantbockningsmaskin.

”Behovet av våra produkter är stort och för att vi ska kunna fortsätta att leverera våra lyftlösningar och samtidigt behålla positionen som marknadsledande inom vår bransch, behöver vi öka kapaciteten och vår flexibilitet för att kunna tillmötesgå framtida behov”, säger Anders Wahlqvist, VD på EdmoLift.

EdmoLift skriver i ett pressmeddelande att den nya maskinparken är unik och att man arbetat nära tillsammans med maskinteknikföretaget Bystronic för att få fram en lösning, som är anpassad till EdmoLifts stora variation av produkter.

”Det känns extra roligt att få en så högt automatiserad och modern anläggning som verkligen ligger i framkant och som på ett effektivt sätt klarar av att hantera alltifrån små standarddetaljer i långa serier till stora kundanpassade detaljer i korta serier”, säger Peter Englund, produktionschef på EdmoLift.

—————————————————————-

EdmoLift AB är en av Härnösands största privata arbetsgivare med strax under 100 anställda. Företaget är privatägt och är en ledande europeisk tillverkare och leverantör av saxlyftbord och pallhanteringsprodukter. EdmoLift har filialer och dotterbolag i åtta länder samt distributörer i mer än 60 länder. Företaget levererar 6.500 enheter per år och 80 procent av dessa tillverkas på plats i Härnösand.

Senaste nytt

Snart dras vi till interpack igen

Nu närmar sig interpack med stormsteg. Den 7 till 13 maj blir det trångt i hallarna hos Messe Düsseldorf och som vanligt är det en utsåld mässa som slår upp dörrarna.
magnet
Snart dras vi till interpack igen

Drygt ett år efter invigningen bygger DS Smith ut i Värnamo

Det var år 2024 som DS Smith i Värnamo invigde sin nya fabrik i industriområdet Bredasten utanför staden. Redan nu är det dags för en expansion, en utbyggnad på 3 000 kvm som kommer att startas under 2026.
Byggnadx
Drygt ett år efter invigningen bygger DS Smith ut i Värnamo

Absolut Tabascos flaska bygger på ett optiskt trick

Nylanserade Absolut Tabasco innebar ur ett förpackningsperspektiv en välbekant utmaning inom design: hur man sammanför två globalt igenkännbara varumärken, båda med strikt definierade visuella uttryck, i en och samma förpackning utan att försvaga någon av identiteterna.
Absolut_Tabasco_ROW_Glove_16-9_Clean-webx
Absolut Tabascos flaska bygger på ett optiskt trick

Fiberlock ersätter metall hos nederländsk producent av kosttillskott

Det nederländska varumärket Live Puri, en producent av kosttillskott utan fyllnadsmedel, smakämnen eller konserveringsmedel, har tagit beslutet att full ut implementera det fiberbasearde locke från Blue Ocean Closures.
Live Puri PR C1
Fiberlock ersätter metall hos nederländsk producent av kosttillskott

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback