Marvaco startar upp ny klichélinje och förstärker på personalsidan

PUBLICERAD: 27 april 2015
UPPDATERAD: 25 januari

Marvaco i Helsingborg har tagit i bruk ännu en komplett klichélinje och anställt två nya medarbetare på repro- och klichéproduktionen.

För att möta den ökade efterfrågan har Marvaco AB i Helsingborg (f.d. Linds Flexo) nyligen tagit i bruk ytterligare en komplett klichélinje med exponering, Degraftvätt och två nya torkar.
Utrustningen på produktionsenheterna i Helsingborg och hos nyblivna dotterbolaget FlexoPartner i Sunne är också samkalibrerad, vilket gör att man har backupmöjligheter mellan varandra. På det viset kan man garantera snabba leveranser med bibehållen kvalitet oavsett var klichén är producerad.

Marvaco skriver i ett nyhetsmeddelande att man inom kort kommer att arbeta i tvåskift, vilket väsentligt ökar leveranssäkerheten.

Marvaco och FlexoPartner förstärker också på personalsidan. I Helsingborg har Marvaco anställt två nya medarbetare som förstärker repro- samt klichéproduktionen. Och i Sunne kommer man inom kort att förstärka med ytterligare medarbetare på både repro och klichéavdelningarna. Dessutom kommer kundservicen att förstärkas med en säljare som kommer att representera såväl Marvaco i Helsingborg som FlexoPartners enheter i Sunne och Örebro.

 

 

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Stora Ensos nya megaanläggning för falskartong har startat produktionen

Stora Ensos nya linje för konsumentförpackningskartong vid Uleåborganläggningen i Finland har påbörjat produktionsupptrappningen. De första kundleveranserna väntas under andra kvartalet 2025.
Stora Ensox

Gaia Biomaterials hoppas på sambatakter i Brasilien via nya agent

Gaia Biomaterials som tillverkar ett kalkbaserat alternativ till plast, har utsett MFI Polymers till agent i Brasilien. Företaget leds av Mercia Fernandes som är doktor polymerteknik och är specialiserad på hållbara polymerlösningar.
Gaiax

Är det här greenwashing Lego?

Lego är inne i en period där man byter ut sina plastpåsar med klotsarna som ligger i en kartongförpackning. Man byter till papperspåsar av miljöskäl, men hur är det egentligen? I Holland har en miljökämpe testat papperspåsarna.
Lego1x

Herrljunga Musteri byter från plast till plast i förpackningar för ingefärashots

Herrljunga Musteri har lanserat sina ingefärashots i en alternativ förpackningslösning. Man har gått från de små PET-flaskorna till påsförpackningar. Det är följden av att retursystemet inte kan hantera flaskor med så låg volym som gäller för shotsen.
Herrljungax