Labelexpo Europe i Bryssel flyttas fram till nästa år

PUBLICERAD: 8 mars 2021
UPPDATERAD: 25 januari


Arrangör av Labelexpo mässorna och seminarier runt om i världen är Tarsus Group. De har nu insett att det blir tufft att arrangera den europeiska mässan som var tänkt att gå i september i Bryssel.

Tarsus Group säger på sin hemsida att Labelexpo Europe flytta från september till den 26 – 29 april år 2022. Platsen blir den samma, Brussels Expo Centre. Nästa mässa i USA, Labelexpo Americas, kommer att arrangerad den 13 – 15 september år 2022 i Donald E. Stevens Convention Center i Rosemont, Chicago. Nytt är att man redan i år, den 29 september till 1 oktober, arrangerar Label Congress 2021 på samma plats. Den kommer att täcka alla områden inom etikettbranschen och dessutom ha en utbildningsdel, Label Academy Live.

”På grund av den rådande osäkerheten kring hur snabbt vaccineringsprogrammet kan rullas ut i Europa och de osäkra möjligheterna för våra globala besökare att resa till Bryssel, har vi tagit det här beslutet efter diskussioner med utställarna. Label Congress blir den första fysiska mötesplatsen för den amerikanska etikettindustrin sedan pandemin slog till”, säger Lisa Milburn, vd på Tarsus Labels, Packaging and Brand Print Group.

Senaste nytt

Stora Enso genomför organisationsförändringar

Stora Enso planerar att implementera en ny organisation med sju affärsområden för P&L-ansvar, vilket återspeglar vikten av kärnverksamheten inom förnybara förpackningar i affärsportföljen. Den nya, plattare och effektiviserade organisationen kommer att öka kundfokus, driva den operativa effektiviteten med ökad integration, minska komplexiteten och förbättra koncernens prestationskultur.
wellpapp-Stora-Ensox

Nu testkörs Norges nya plaståtervinningsanläggning

Testkörningar pågår just nu och hösten 2025 öppnar Tomra och Plastretur officiellt den första och enda nationella finsorteringsanläggningen för plastförpackningar i Norge. Anläggningen, som ligger i Holtskogen Business Park i Inre Østfold, kommer att heta Områ.
default

Ny lack för BOPE-film gör materialet bättre för påstillverkning

Filmer av BOPE, biaxiellt orienterad polyeten, är kända för sin höga återvinningsbarhet, men deras begränsade temperaturbeständighet har hittills varit ett hinder för bredare industriella tillämpningar. Nu har hubergroup hittat en lösning som gör filmen betydligt värmetåligare.
HUB_Plastic-Bond-K1x

Ny teknik för biobaserad cellplast möjliggör cirkularitet för ett omtalat material

TotalEnergies Corbion och Useon har ingått ett strategiskt partnerskap för att främja utvecklingen och global kommersialisering av EPLA-formade produkter – en ny generation av hållbara, högpresterande skummaterial tillverkade av PLA, ett av de mest använda bioplastmaterialen.
epla-bottle-base-made-by-useon-with-luminy-plax

Läs vidare

Spartips för wellpappindustrin och dess kunder

Wellpappindustrin kan spara material via en enkel åtgärd enligt brittisk konsult.
1673597177195x

Omni Polymers gillar att återvinna flexibla plastförpackningar

josef-nat

Välkomnar EU:s föreslagna PPWR-regler – med viss kritik

European Bioplastics välkomnar EU:s föreslagna s.k. PPWR-regler för förpackningar och bioplaster – men med viss kritik…
eu-regler-PN-utvald

Svensk Plaståtervinning fick pris som Årets Impact-bolag

På Dagens Industris Gasell-gala i Stockholms stadshus fick Svensk Plaståtervinning ta emot priset som Årets Impact-bolag.
plast-impact-utvald