Kolbrikettförpackningen som förenklar grillkvällen

PUBLICERAD: 8 mars 2017
UPPDATERAD: 25 januari

I WonderGrill Box förvaras kolbriketterna i en inre ”wellpappbur”. Vid grillningen tänder man fyr på hela förpackningen via en perforerad flik.|Den helt tillstängda wellpapplådan tåler alla påfrestningar vid transport och lagring och genererar inget koldamm.

DS Smith har hjälpt en spansk producent av grillkol att ta fram en förpackning till briketter, som förenklar grillningen – man tänder helt enkelt fyr på hela förpackningen..!
Carbones Fergon är Spaniens största producent av vegetabiliskt kol och har många olika lösningar för att göra upp eld – både för grillar och eldstäder. Företaget, vars fabrik ligger i Huelva, ville ha en ny förpackningslösning till sina kolbriketter, som inte smutsade ner användaren eller orsakade besvärande koldamm.

Carbones Fergon hade tidigare själva försökt ta itu med några av problemen med en lösning bestående av en bur för kolbriketterna och en papplåda, men dammet fortsatte att ställa till problem. Då vände man sig till DS Smith med utmaningen för företagets förpackningskonstruktörer att ta fram en förpackningslösning, som underlättar transport och lagring, gör att kolbriketterna tar sig väl ut i butik, gör tändningen av grillen säkrare och mindre smutsig och på samma gång tar hänsyn till miljön.

Efter att ha träffat Carbones Fergon började DS Smiths konstruktörer ta fram en lösning för kolbriketterna, som skulle fungera bra från det att produkten lämnade fabriken i Huelva till den användes vid grillen av slutkunden. Resultatet blev WonderGrill Box!

Förpackningen fick ett helt nytt utseende, från centralstrukturen i form av en bur till ytterförpackningen. Konstruktörerna skapade en förseglad rektangulär wellpappförpackning, som är så tät att koldamm inte kan läcka ut. 

Med den nya förpackningen behöver slutanvändaren bara öppna en övre perforerad flik på ytterförpackningen. När fliken har lyfts upp, kan man tända den i mitten av buren. På så sätt behöver användaren inte smutsa nerf sig genom att hantera kolbriketterna med händerna. Och själva förpackningen används för att tända grillen och genererar därför inget avfall!

 

 

Senaste nytt

Är papper eller plast bäst för e-handeln?

Papper eller plast i förpackningarna är med stor sannolikhet ett huvudbry för många e-handlare, och det finns inte mycket fakta att gå på om man vill veta. Förpackningslogistik på Lunds universitet fick en fråga från en e-handlare om de kunde reda ut vad som gäller. Nu är projektet klart.
rullburarx
Är papper eller plast bäst för e-handeln?

Pronova Packaging Systems firar femtio år!

Nu i sommar firas det hos Pronova Packaging Systems i Halmstad. Anledningen är företagets femtioårsjubileum. Pronova utvecklade ett unikt påspackningssystem som för många är kända under namnet Joker, ett system som i högsta grad lever kvar ännu. Firandet sker med personal och samarbetspartners.
Påsarx
Pronova Packaging Systems firar femtio år!

Insteg är nästa steg för Kongsberg

Kongsberg PCS, som kanske är mest kända för sina stora skärbord, lanserar två mindre instegsmodeller. Den nya Entro-serien är utvecklad för skyltmakare och förpackningskonverterare som vill kunna producera små serier av förpackningar, skyltar och grafiska applikationer.
Kongsberg_20v_Shadow-scaled-1-1536x727x
Insteg är nästa steg för Kongsberg

Prishöjningar på testliner och kartong men nedgång för LDPE

Nu är nya siffror för wellpapp, polyeten och kartong publicerade på PackIndx. Under de tre senaste månaderna noteras en prisuppgång på testliner och kartong men en fallande trend för LDPE. Producenter av returkartong ser tillbaka på maj månad som den värsta på flera år.
Packindx-Packnews-900x600-20250516
Prishöjningar på testliner och kartong men nedgång för LDPE

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback