Investmentbolag i New York köper Schur Flexibles Group

PUBLICERAD: 10 augusti 2016
UPPDATERAD: 25 januari

Schur Flexibles Groups VD och delägare Jakob Mosser fortsätter att leda bolaget efter ägarskiftet.

New York-baserade investmentbolaget Lindsay Goldberg meddelar att man träffat en överenskommelse om att förvärva Schur Flexibles Group, som är en ledande europeisk tillverkare av flexibla förpackningar.
Schur Flexible, som har huvudsäte i Baden i Österrike, har cirka 1.100 anställda och driver 11 tillverkningsenheter i Tyskland, Finland, Danmark, Nederländerna, Polen, Slovakien och Grekland. Företaget producerar främst flexibla förpackningar i material som papper, plast och aluminium.

Under år 2015 omsatte Schur Flexibles cirka 370 miljoner euro (ca 3,5 miljarder kronor) av vilka hälften kom från flexibla livsmedelsförpackningar. Andra områden, som företaget producerar förpackningar för, är läkemedel och tobak.

Schur Flexibles VD och delägare Jakob A. Mosser, som varit chef för bolaget de senaste fem åren, kommer efter förvärvets genomförande att fortsätta att leda Schur Flexibles.

Parterna har kommit överens om att inte offentliggöra några uppgifter om köpesummor eller annan finansiell information. Under förutsättning att affären godkänns av berörda konkurrensmyndigheter beräknas den vara genomförd under tredje kvartalet i år.

”När affären är klar tänker vi utveckla Schur Flexibles såväl genom organisk tillväxt som genom strategiska förvärv. Vi har redan identifierat ett antal lämpliga företag, som kan bidra till att öka värdet på Schur Flexibles produktportfölj”, säger Thomas Ludwig, verkställande partner vid Lindsay Goldbergs tyska dotterbolag.

Lindsay Goldberg är ett privat investeringsbolag med cirka 13 miljarder dollar (ca 110 miljarder kronor) i eget kapital. Man fokuserar på samarbete och uppköp av familjeägda och entreprenörsledda företag, vilka behöver en kapitalstark partner för att aktivt bygga upp sina verksamheter.

 

 

Senaste nytt

Ett misstag som man inte lade på locket om

Orkla Foods passade på att haka på de finska tongångarna i samband med gruppen KAJs deltagande på Eurovision Song Contest. Eller egentligen passade man inte på, det handlar om ett misstag som man valde att inte lägga locket på om.
orkla
Ett misstag som man inte lade på locket om

Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Elopak har precis lanserat ny vätskekartong för varor i kylda distributionskedjor, Natural White Board. Jämfört med kartonger tillverkade av standardkartong minskar den naturliga vita kartongen förpackningens koldioxidavtryck med upp till 14 procent.
elopak
Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

De större tillverkarna av wellpapp i Sverige som DS Smith, Smurfit Westrock och Stora Enso har aviserat om prisökningar på 4,7 till 6,9 procent senaste månaderna enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20250516
Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Under den nyligen avslutade  mässan Fespa i Berlin visade Robotfactory sitt automatiserade skärsystem med två ABB-industrirobotar i samarbete med ett industriellt Zünd D3-skärbord.
robot_01
Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback