Två dagars intensivt juryarbete för att hitta ScanStar-vinnarna

PUBLICERAD: 14 juni 2019
UPPDATERAD: 25 januari

ScanStar-juryn under en fotopaus. Fr. v.: Bo Wallteg, nord emballage (medierepresentant), Lasse Lavrsen, Toms, Danmark, Hanna Koivula, Helsingfors universitet, Sandra Pousette, RISE, Sverige, Kari Bunes, Norsk Emballasjeforening, Per Öyvind Nordberg, Norsk Emballasjeforening (som ledde juryarbetet), Antro Säilä, Finska förpackningsföreningen (observatör) och Ole Anton Bakke, Jotun.

Under två intensiva dagar har juryn för ScanStar 2019 sammanträtt för att hitta vinnarna i tävlingen.
Norsk Emballasjeforening är värd för årets upplaga av Scanstar, varför mötet hölls i Oslo.

Juryn, stadgeenligt bestående av sex personer (med en medierepresetant) plus en observatör, hade 20 bidrag att bedöma denna gång, och som vanligt var det inget lätt arbete att utse vinnarna.

Någon eller några utkristalliserades tämligen snabbt som vinnare, resten föregicks av intensiva diskussioner. När arbetet var klart hade drygt hälften av bidragen fått en ScanStar.

Kvaliteten på årets bidrag var hög och det gör arbetet ändå svårare, då alla inte kan vinna. Jämfört med förra årets ScanStar var dock andelen vinnare högre i år. Övergripande dominerades tävlingen av bidrag som ersätter plast, bidrag som kan vara lösningar på matsvinn och bidrag som ger effektivare transporter.

De vinnande bidragen kommer att tillkännages den 26 augusti. Prisutdelningen sker i anslutning till Emballasjedagarna i norska Sandefjord den 14 och 15 november.

Text: Bo Wallteg

Senaste nytt

Snart dras vi till interpack igen

Nu närmar sig interpack med stormsteg. Den 7 till 13 maj blir det trångt i hallarna hos Messe Düsseldorf och som vanligt är det en utsåld mässa som slår upp dörrarna.
magnet
Snart dras vi till interpack igen

Drygt ett år efter invigningen bygger DS Smith ut i Värnamo

Det var år 2024 som DS Smith i Värnamo invigde sin nya fabrik i industriområdet Bredasten utanför staden. Redan nu är det dags för en expansion, en utbyggnad på 3 000 kvm som kommer att startas under 2026.
Byggnadx
Drygt ett år efter invigningen bygger DS Smith ut i Värnamo

Absolut Tabascos flaska bygger på ett optiskt trick

Nylanserade Absolut Tabasco innebar ur ett förpackningsperspektiv en välbekant utmaning inom design: hur man sammanför två globalt igenkännbara varumärken, båda med strikt definierade visuella uttryck, i en och samma förpackning utan att försvaga någon av identiteterna.
Absolut_Tabasco_ROW_Glove_16-9_Clean-webx
Absolut Tabascos flaska bygger på ett optiskt trick

Fiberlock ersätter metall hos nederländsk producent av kosttillskott

Det nederländska varumärket Live Puri, en producent av kosttillskott utan fyllnadsmedel, smakämnen eller konserveringsmedel, har tagit beslutet att full ut implementera det fiberbasearde locke från Blue Ocean Closures.
Live Puri PR C1
Fiberlock ersätter metall hos nederländsk producent av kosttillskott

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback