Instrument för färgmätning på flexibel förpackningsfilm

PUBLICERAD: 17 april 2016
UPPDATERAD: 25 januari

Den nya spektrofotometern eXact Xp från X-Rite och Pantone ger noggrann färgmätning på flexibla förpackningsfilmer.

eXact Xp är namnet på ett nytt instrument från X-Rite och dotterbolaget Pantone, som ger exakt färgmätning på olika typer av flexibla förpackningsfilmer.
Det nya instrumentet, som ingår i företagets portfölj av spektrofotometrar under varumärket eXact, är designad för att hjälpa förpackningstryckare och konverterare att mäta och justera färgtryck på flexibla filmmaterial. Även tillverkare och leverantörer av skrivare, bläck prepresstjänster kan använda det nya handhållna instrumentet för att bättre förstå, få kontroll och hantera färger och färgtryck på flexibla filmer.

”Även de mest noggranna konverterare kan uppleva att det är svårt att mäta färg korrekt på flexibla filmsubstrat. För vissa filmtyper kan mätresultatet variera beroende på spektrofotometerns placering i förhållande till filmens extruderingsriktning. Men eXact Xp tar hänsyn till detta och ger alltid noggrann färgmätning” skriver X-Rite och Pantone.

”Kostnaderna om det blir fel färg på en förpackning kan bli betydande. En förpackningskonverterare, som mäter färgen fel, riskerar att få underkänt av kunden, vilket resulterar i tidsödande och dyra omarbetningar och kanske stora mängder tryck, som blir till avfall”, säger Chris Winczewski, produktmarknadschef hos X-Rite.

 

 

Senaste nytt

Ett misstag som man inte lade på locket om

Orkla Foods passade på att haka på de finska tongångarna i samband med gruppen KAJs deltagande på Eurovision Song Contest. Eller egentligen passade man inte på, det handlar om ett misstag som man valde att inte lägga locket på om.
orkla
Ett misstag som man inte lade på locket om

Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Elopak har precis lanserat ny vätskekartong för varor i kylda distributionskedjor, Natural White Board. Jämfört med kartonger tillverkade av standardkartong minskar den naturliga vita kartongen förpackningens koldioxidavtryck med upp till 14 procent.
elopak
Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

De större tillverkarna av wellpapp i Sverige som DS Smith, Smurfit Westrock och Stora Enso har aviserat om prisökningar på 4,7 till 6,9 procent senaste månaderna enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20250516
Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Under den nyligen avslutade  mässan Fespa i Berlin visade Robotfactory sitt automatiserade skärsystem med två ABB-industrirobotar i samarbete med ett industriellt Zünd D3-skärbord.
robot_01
Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback