Ikonprint blev först med Panorama från Nilpeter

PUBLICERAD: 13 mars 2016
UPPDATERAD: 25 januari

Ikonprints VD Thomas Nielsen inspekterar ett av de första tryckjobben – etiketter till Braunsteins påskbrygd.
|Etiketterna till Braunsteins påsköl var bland det första som trycktes i den nya digitala pressen.
|Första tryckjobber blev ett verkligt eldprov: en halv miljon ”armband” till Bakkens Tivoli.

Danska tryckhuset Ikonprint, med säte i Vordingborg meddelar att man blev det första danska tryckföretag, som köpt och installerat den digitala UV-bläckstrålelinjen Panorama från Nilpeter A/S i Slagelse. Satsningen på den digitala sidan är föranledd av ett ökat antal beställningar, vilka gjort det nödvändigt för Ikonprint att öka produktionskapaciteten.

Panorama är en komplett digitallösning från Nilpeter, som består av en antingen en fristående digital tryckpress eller en kombination av den digitala pressen och en konverteringsutrustning. Den digital pressen bygger på beprövad bläckstråleteknik och har ett enkelt och intuitivt användargränssnitt, som presenteras på en 42 tums pekskärm i färg.

De första testkörningarna, som Ikonprint gjorde med den nya digitala pressen från Nilpeter, visade så bra tryckresultat, att man beslöt att skippa vidare testtryck och gå direkt på sina två första tryckbeställningar: en halv miljon ”armband” till Bakkens Tivoli, norr om Köpenhamn, samt etiketter till brygghuset Braunsteins ekologiska påskbrygd.

Utöver tivoliarmband och öletiketter kommer Ikonprint att producera etiketter till målarfärg, vin och sprit samt kosmetika i den nya digitala pressen.

”Förutom den uppenbara fördelen av att ha tillverkaren nära vår anläggning, så gjorde den höga tryckkvaliteten och det smarta arbetsflödet det enkelt för oss att välja Nilpeter”, kommenterar Ikonprints VD Thomas Nielsen.

 

 

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Förpackningar på menyn i P1

Programmet Meny i Sveriges Radio handlade den 13 februari om matförpackningarna av i dag och vad som kommer att hända i framtiden, inte minst med tanke på EU-lagstiftningen.
jonathan-velasquez-c1ZN57GfDB0-unsplashx

Lantchips lanserar svenskifierad chipspåse

Chipstillverkaren Lantchips ger ut en ny förpackningsdesign för den europeiska marknaden. Den nya chipspåsen ska kommunicera chipsens svenska ursprung och har därför täckts av illustrationer som alla symboliserar Sverige, ritade av illustratören Marc ”UÅ” Strömberg, mot en off white-bakgrund. Resultatet är högst troligt den snyggaste chipspåsen du skådat.
chips1x

Filip Poon och Aroma Godisfabrik lyfter fram klassiska geléhjärtan

Det klassiska röda geléhjärtat har varit en självklar favorit i svenska hem i generationer. Lagom till Alla hjärtans dag inleder Aroma Godisfabrik ett spännande samarbete med den populära matprofilen Filip Poon för att ge det ikoniska hjärtat en ny dimension.
Hjärta

Gott & Blandat With love på Alla Hjärtans Dag

Lagom till Alla hjärtans dag kommer Malaco Gott & Blandat With love, en mix av smakrika godisbitar i gåvoförpackning.
Malaco