I morgon avgörs första delen av ”The Packbridge Challenge”

PUBLICERAD: 27 maj 2018
UPPDATERAD: 25 januari

Johan Mårtensson, VD i Packbridge, värmer upp publiken och tävlingsdeltagarna i samband med fjolårets ”Packbridge Startup Day”.|Årets jury i “The Packbridge Challenge”
|Fjolårsvinnaren, finska Koepala, har tagit fram en innovativ förpackningslösning för take-away-mat.

I morgon, den 29 ma,j är det dags för ”Packbridge Startup Day”, som är första delen i Packbridges tävling för entreprenörer och startup-företag ”The Packbridge Challenge”. Tävlingen riktar sig till företag med en unik affärsidé eller innovation med potential på den globala marknaden.

Platsen för Packbridge Startup Day blir Malmö Arena Hotel och där kommer de anmälda tävlingsföretagen att få möjlighet att presentera sin verksamhet och sina idéer för tävlingsjuryn.

Packbridge skriver i ett pressmeddelande att årets tävling har attraherat ett ännu större intresse från entreprenörer och man kan i år stoltsera med 20-tal företag från sju olika länder. De kommer presentera lösningar inom nya hållbara material, smart logistik, nya tekniska lösningar och hållbara förpackningslösningar.

”Vilken möjlighet för industrin och samhället detta är! Packbridge har genom denna satsning skapat en mötesplats där entreprenörer, industrin och akademin kan öka möjligheten till nya samarbeten och framtida innovationer inom förpackningsområdet”, säger Johan Mårtensson, VD Packbridge.

The Packbridge Challenge är uppdelad i två delar: ”Packbridge Startup Day” som alltså äger rum i morgon den 29 maj och finalen, där årets vinnare utses. Finalen sker i samband med konferensen ”Top Packaging Summit by Packbridge” den 20 september, som även den äger rum på Malmö Arena Hotel. 

Första upplagan av The Packbridge Challenge var i fjol, 2017, och då togs tävlingen hem av finska företaget Koepala, som har tagit fram en innovativ förpackningslösning för take-away-mat. Koepala erhöll en prissumma på 50.000 kronor samt den unika möjligheten att träffa och samverka med intressenter inom Packbridges omfattande nätverk av mer än 200 företag.

 

 

Senaste nytt

Den komplicerade strävan efter hållbara förpackningar

Konsumenter föredrar återvinningsbara förpackningar, men pris, prestanda och regleringar avgör vad som är möjligt. Det visar en rapport från McKinsey.
clark-tibbs-oqStl2L5oxI-unsplashx
Den komplicerade strävan efter hållbara förpackningar

Politiska beslut kostar skogsindustrin miljarder

Svensk massa-, pappers- och sågverksindustri står inför ökade kostnader på minst 2 miljarder kronor per år från 2026, till följd av beslut på energi- och transportområdet.
Hans Ekman
Politiska beslut kostar skogsindustrin miljarder

Gratis NBF-webinar: ”Bioplaster – en dold skattkammare!”

Utvecklingen av bioplaster står inte stilla, men alltför många tar beslut på gårdagens nyheter. I Nordisk Bioplastförenings webinar ”Bioplaster – en dold skattkammare!” kan du gratis få lära dig det många ännu inte vet om bioplaster..!
skattkista-topp
Gratis NBF-webinar: ”Bioplaster – en dold skattkammare!”

Löfbergs hela bönor packas nu i monomaterial

Nu packas alla Löfbergs hela bönor i monomaterial vilket gör förpackningen är helt återvinningsbar. Övergången är ett steg mot en mer hållbar materialhantering och cirkulär ekonomi.
Madelene Breiling 2x
Löfbergs hela bönor packas nu i monomaterial

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback