Huhtamäki ökar ägande i arabiskt förpackningsbolag

PUBLICERAD: 28 mars 2016
UPPDATERAD: 25 januari

Via joint-venture-företaget APPCO stärker Huhtamäki sin närvaro och sitt utbud av foodservice-produkter i Mellanöstern och Nordafrika.

Finska Huhtamäki ökar sin ägarandel i Arabian Paper Products Company (APPCO) till 50 procent och samtidigt utökar man APPCO:s nuvarande verksamhetsområde i Bahrain, Kuwait, Oman, Qatar, Saudiarabien och Förenade Arabemiraten till att även omfatta  Algeriet, Egypten, Iran, Irak, Libanon, Libyen, Marocko, Pakistan, Palestina, Sudan, Syrien, Tunisien och Jemen.

Samtidigt som man utökar det geografiska verksamhetsområdet breddar APPCO också sitt produktutbud, vilket i fortsättningen kommer att inkludera samtliga förpackningsformer inom foodservice, som tillhandahålls av Huhtamäkis affärsområde Foodservice Europe-Asia-Oceania.

Huhtamäki har under lång tid varit engagerat i APPCO som är ett joint venture tillsammans med saudiarabiska företaget Olayan Saudi Holding Company (OSHCO). Huhtamäki har ägt 40 procent och OSHCO 60 procent i APPCO, men den nu träffade överenskommelsen innebär att företagen blir hälftenägare var och att Huhtamäki köper tio procent av aktierna från OSHCO för cirka 4 miljoner euro.

Det utökade ägandet i APPCO, som i fjol omsatte cirka 24 miljoner euro, innebär att Huhtamäki fortsätter sin strategi att växa och stärka sin position i Mellanöstern och Nordafrika.

 

 

Senaste nytt

Durst tar nästa steg med AI-driven plattform

Durst Group lanserar Kyveris, en plattform med AI-driven intelligens för digital produktion, som beskrivs som nästa evolutionära fas i företagets 90-åriga historia.
Durst-vd-1536x1024x

"Ohållbar" situation för Manroland

Offsetpresstillverkaren Manroland Sheetfed har inlett en rekonstruktion. Nu väntar omfattande åtgärder för att göra företaget lönsamt.
manroland-building-sign-1-2000x1333-1

Skärpta EU-krav ökar behovet av förpackningskompetens

Skärpta EU-regler och ökade hållbarhetskrav förändrar förpackningsbranschen i grunden. Utbildningen Förpackningsutvecklare hos Nackademin möter utvecklingen.
sandra

Kriget i Mellanöstern pressar plastindustrin

I går konstaterade PackIndx att det under februari bara varit små prisjusteringar på förpackningsmaterialen, men nu händer det saker, främst på plastråvaror och det som en följd av konflikten i Mellanöstern. Den sätter press på plastindustrin enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20260304x

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX