Herma lanserar stora linerless etiketter med unikt ”torrt” lim

PUBLICERAD: 6 september 2019
UPPDATERAD: 25 januari

”Vårt linerless etikettsystem är perfekt för hantering av etiketter till större fraktgods och liknande” menar Hermas VD Thomas Baumgärtner. (Bild Herma)|Fraktgods försett med etiketter i Hermas nya InNo-Liner system. (Bild Herma)

Tyska etikettspecialisten Herma har utvecklat ett system med stora självhäftande fraktetiketter utan releasepapper, där etiketterna är belagda med ett ”torrt” lim, som aktiveras och blir klibbigt först i appliceringsögonblicket.

”Med vårt InNo-Liner system uppnår man lätt den vanligtvis nödvändiga appliceringshastigheten på cirka 40 A5- eller A6-etiketter per minut, och etiketterna kan även förtryckas med färg vid behov. Kostnaden är dessutom ungefär densamma som för konventionella självhäftande etiketter”, säger Hermas VD Thomas Baumgärtner.

Fraktgods försett med etiketter i Hermas nya InNo-Liner system. (Bild Herma)

Så kallade linerless etikettsystem är inget ovanligt, men enligt Herma har dessa flera nackdelar, speciellt när det gäller sådana stora etiketter, som används för märkning av större fraktgods, etc. Eftersom etiketterna i releasepappersfria system oftast är belagda med silikon begränsas möjligheten att använda tryckfärger på etiketterna och med termotransferskrivare kan etiketterna endast förses med text och bilder i en färg, vanligen svart.
Det finns också releasepappersfria system, där etiketternas vidhäftningsförmåga aktiveras med värme, men dessa kan enligt Herma inte appliceras med tillräckligt hög hastighet.

Det som skiljer Hermas InNo-Liner system från andra linerless system för självhäftande etiketter är alltså det unika patenterade limmet på etiketterna. Detta lim är inte alls klibbigt från början utan aktiveras och blir ”klistrigt” på bråkdelen av en sekund just i appliceringsögonblicket genom att etiketterna får en ”mikrodusch” med vatten från en patentsökt ”mikrofinfördelare”, som är specialutvecklad för ändamålet.

”Denna specialenhet aktiverar det självhäftande materialet exakt och fullt ut och samverkan mellan finfördelare och lim är avgörande för processens tillförlitlighet”, förklarar Thomas Baumgärtner.

Herma skriver i ett pressmeddelande att man kommer att visa upp sitt InNo-Liner system på mässorna Fachpack i Nürnberg 24 – 26 september och Labelexpo i Bryssel 24 – 27 september.

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Stora Enso vill bygga vindpark norr om Gävle

Stora Enso har påbörjat tillståndsprocessen för en vindpark i Gävle kommun och har under hösten genomfört myndighetssamråd med Gävle kommun och Länsstyrelsen Gävleborg.
vindkraftx

Tack och farväl till Metsä Boards Tako bruk?

Det är lätt att tro att alla kartongbruk går som tåget, med tanke på att det finns en trend att omvandla alla plastförpackningar till pappersförpackningar. Så är inte fallet tydligen. Metsä Board meddelar nu att man planerar att stänga Tako, bruket som ligger mitt i Tammerfors, på grund av långvarig, dålig lönsamhet.
Tako mill

Ny förpackningsdesign för Ridderheims

Samtliga av Ridderheims produkter har fått ett nytt utseende som tagits fram av byrån Identity Works. I den nya designen har fokus legat på att förtydliga sortimentet för kunden genom bland annat färgkodning av produkterna. ”Fokus landade på att skapa en design som är högljudd och generös, med mycket färg, rörelse och med en skvätt av humor i tonaliteten”, säger Niklas Dahl på Identity Works till Cap&Design.
top

Panten på dryckesförpackningar höjs 2025

Under andra halvan av år 2025 höjs pantbeloppet på dryckesförpackningar av PET och aluminiun meddelar Returpack. Det blir en rejäl höjning, från en till två kronor på aluminiumburk och liten PET-flaska, och från två till tre kronor på stora PET-flaskor. Målet med panthöjningen är att stimulera till att panta ännu mera.
Vid frågor om bilden, mejla: erika.weiland@apeloga.se