Globala Henkel vinnare av RafCycle® Award 2017

PUBLICERAD: 27 september 2017
UPPDATERAD: 25 januari

Vid en ceremoni i UPM:s monter på Labelexpo Europe i Bryssel delades RafCycle® Award 2017 ut till representanter från Henkel AG & Co. KGaA (Bild Sami Helenius)

Globala lim- och kemikaliekoncernen Henkel har utsetts till vinnare av UPM Raflatacs RafCycle® Award, som utdelas årligen till företag som utmärkt sig inom återvinning och miljöprestanda.
RafCycle är ett koncept för återvinning av etikettspill och releasematerial, som startas av Raflatac och som involverar ett flertal större och mindre etikettproducenter och –användare runt om i Euiropa. I konceptet ingår också speciella insamllngs- och återvinningsanläggningar, som startats i samarbete med återvinningsföretag, m fl.

Henkels utmärkelse som vinnare av 2017 års RafCycle® Award tillkännagavs vid en ceremoni i samband med etikettmässan Labelexpo Europe, som avslutas i dag den 28 september.

UPM Raflatac skriver iett pressmeddelande att Henkel visat ett stort engagemang för att minska sin miljöpåverkan inom självhäftande etiketter och för att främja hållbarheten hos sin etikettbaserade verksamheter.

”Både Henkel och UPM delar gemensamma värden att driva hållbara företag och tillämpa cirkulär ekonomi, inklusive det konkreta målet att inget avfall ska gå till deponi utan ska återvinnas”, skriver Raflatac i pressmeddelandet.

”Vi är mycklet stolta över att få ta emot RafCycle Awardsom är ett erkännande av vårt engagemang att samarbeta med hela värdekedjan för att skapa ett hållbart värde. Vårt partnerskap med UPM Raflatac ger etikettliners ett andra liv, eftersom de kan återvinnas för att producera nya pappersmaterial”, säger Jens Hainmueller, chef för International Packaging Development inom Henkels affärsområde Beauty Care.

Raflatacs samarbete med Henkel inom RafCycle-konceptet innebär att Henkels pappersbaserade självhäftande etikettavfall, som annars skulle deponerat, nu istället återvinns och och omvandlas till nytt grafiskt tryckpapper för böcker och tidskrifter vid UPM:s pappersbruk Plattling i Tyskland. 

”Henkel har en viktig roll i märkningskedjan, både som råvaruleverantör och som slutanvändare för etiketter. Det gör Henkel till en speciellt viktig partner för oss och då är RafCycle-programmet ett viktigt inslag i vårt samarbete”, säger Juha Virmavirta, chef för RafCycle, UPM Raflatac.

 

 

Senaste nytt

Lekfullt och kaxigt när Bubs rebrandar

Det virala godisvarumärket Bubs gör om sin identitet. Den nya grafiska profilen innefattar en helt omarbetad logga som ska stärka varumärket och dess igenkänning, samt nya färgskalor, typsnitt och en speciellt framtagen merch-kollektion. Identiteten är utvecklad i samarbete med byrån Super Tuesday, som fokuserat på att lyfta fram det som blivit synonymt med varumärket i en lekfull skepnad.
BUBS_37x
Lekfullt och kaxigt när Bubs rebrandar

PulPac och Future Materials inleder strategiskt samarbete

PulPac, som utvecklar teknik för torrformning av fiber, och Future Materials Sweden, ett svenskt innovationsbolag med lång erfarenhet från formsprutning och verktygstillverkning, inleder ett strategiskt samarbete. Målet är att tillsammans driva på omställningen från plast till fiberbaserade förpackningar i nya applikationer och marknadssegment.
Pulpac
PulPac och Future Materials inleder strategiskt samarbete

Misstänksamhet mot gurkan utan plast hos konsumenterna

Det har skrivits mycket om Saveggys teknik med att spraya gurkor med raps- och havreolja, en teknik som gör att man kan undvika plast på gurkor i syfte att förlänga hållbarheten. När nu de första gurkorna kommit ut på en testmarknad har det visat sig finnas en misstänksamhet hos konsumenterna.
Gurka-Saveggy-Odlarna_D
Misstänksamhet mot gurkan utan plast hos konsumenterna

Tetra Pak banar vägen för användning av AI i livsmedelsindustrin

Tetra Paks nya Factory OS ger livsmedels- och dryckesproducenter en samlad driftöversikt i realtid och omvandlar data till handlingsbara insikter för att öka effektiviteten, minska svinnet och utnyttja potentialen i AI.
Tetra-Pak-Factory-OS_foto1
Tetra Pak banar vägen för användning av AI i livsmedelsindustrin

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback