Global konsumentorganisation gör tummen ner för EU:s plastpolitik

PUBLICERAD: 31 oktober 2018
UPPDATERAD: 25 januari

”Straffa inte EU:s konsumenter för föroreningar som orsakas av konsumenter i andra världsdelar”, säger CCC:s VD Fred Roeder.

Den globala konsumentorganisationen Consumer Choice Center (CCC), med huvudsäte i Arlington, Virginia, USA och som representerar konsumenter i mer än 100 länder, gör tummen ner för EU:s förslag till direktiv om förbud mot vissa plastprodukter.

”Medlemsländernas EU-ambassadörer borde stå upp för konsumenterna i sina respektive länder i stället för att följa EU-kommissionens och EU-parlamentets missvisande plastpolitik. Ett förbud mot engångprodukter av plast som dryckesbägare, sugrör, bomullspinnar, mm. löser inte det faktiska problemet med de fruktansvärda föroreningarna av världens hav och oceaner”, säger CCC:s VD Fred Roeder i ett uttalande.

I sin argumentation framför Fred Roeder att EU svarar för över 20 procent av världens ekonomiska produktion, men bara bidrar med en procent till de marina plastföroreningarna.

”Inom EU borde man istället för förbud mot utvalda plastprodukter fokusera på att öka återvinningsgraden av plast och att tillämpa befintlig lagar mot nedskräpning”, säger Fred Roeder.

EU borde också driva på de stora oceannedskräparna som Kina, Indien, Indonesien, Brasilien, med flera att följa vedertagna miljöstandarder och stifta effektiva lagar mot nedskräpning, enligt Fred Roeder.

”Europeiska konsumenter har gjort sin läxa och visar respekt för vår miljö. Det finns inget behov av att straffa EU:s konsumenter för föroreningar, som orsakas av beteendet hos konsumenter i länder i andra världsdelar”, säger Fred Roeder.

N.B.: Svenska bransch- och arbetsgivarorganisationen IKEM (Innovations- och kemiindustrierna i Sverige), som bland annat representerar plastbranschen i Sverige, har tidigare framfört liknande kritik mot EU:s plastpolitik. Läs HÄR!

Konsumentorganisationen Consumer Choice Center är verksam i flera länder och säger sig representera konsumenter och gräsrötter i mer än 100 länder. Läs mer om CCC HÄR.

 

 

Senaste nytt

Nya prishöjningar på polyeten och wellpapp enligt PackIndx

Det oroliga världsläget gör det extra viktigt att följa utvecklingen på råmaterial för förpackningsindustrin. PackIndx har lagt lite extra tid på detta. Den 4 mars kunde de visa hur situationen i Mellanöstern påverkar framför allt plastpriserna. Sedan dess har mycket hänt, här finns ytterligare info från PackIndx gällande polyeten och papper/wellpapp.
Packindx-Packnews-900x600-20260304x

Durst tar nästa steg med AI-driven plattform

Durst Group lanserar Kyveris, en plattform med AI-driven intelligens för digital produktion, som beskrivs som nästa evolutionära fas i företagets 90-åriga historia.
Durst-vd-1536x1024x

"Ohållbar" situation för Manroland

Offsetpresstillverkaren Manroland Sheetfed har inlett en rekonstruktion. Nu väntar omfattande åtgärder för att göra företaget lönsamt.
manroland-building-sign-1-2000x1333-1

Skärpta EU-krav ökar behovet av förpackningskompetens

Skärpta EU-regler och ökade hållbarhetskrav förändrar förpackningsbranschen i grunden. Utbildningen Förpackningsutvecklare hos Nackademin möter utvecklingen.
sandra

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX