Fyra grafiska leverantörer på miniturné genom landet

PUBLICERAD: 14 mars 2016
UPPDATERAD: 25 januari

Thomas Ejdemyr från Enigraf var på gott humör.|Daniel Yjord deltog från Miller Graphics.|Patric Börjesson från IST Nordic AB (t.h.) i diskussion med en besökare.
|Pär Olsson (t. v.) och Jonas Rengbo från Flint Group.

Den 14 mars inleddes en liten turné i Sverige med fyra företag, som levererar olika tjänster till den grafiska industrin. Starten skedde i Helsingborg, där Flint Group, Miller Graphics, Enigraf och IST mötte kunder under avslappnade former tillsammans med en bit mat. 

”Vi ville testa något som var nytt för oss och då kom tanken på den här turnén upp. Det är ett sätt för oss att möta kunder och visa på samarbeten mellan deltagande företag, men samtidigt att nätverka med varandra mellan företagen”, berättar Daniel Yjord på Miller Graphics.

”Den 15 mars är vi i Göteborg, den 16 i Norrköping och den 17 i Stockholm och det är naturligtvis inte för sent att anmäla sitt deltagande via något av de deltagande företagen”.

”Det här är som sagt ett test, som vi kommer att utvärdera och förhoppningsvis kunna upprepa, det finns flera företag, som anmält intresse att vara med nästa gång, men som av olika skäl inte hade möjlighet denna gång”.

 

 

Senaste nytt

Sex Nobelpristagare som bidragit till dagens eller framtidens plastförpackningar

I dag, den 10 december, är det Nobeldagen. Det vill Näringslivets Producentansvar uppmärksamma genom att informera om sex Nobelpristagare som genom sin forskning bidragit tilldagens, eller framtidens plastförpackningar. 
Nobel
Sex Nobelpristagare som bidragit till dagens eller framtidens plastförpackningar

2026 års Pantonefärg är här!

2026 års Pantonefärg är Pantone 11-4201 Cloud Dancer, en svävande vit färg som symboliserar ett lugnande inflytande i ett samhälle som återupptäcker värdet av stilla reflektion.
pantone-color-of-the-year-3-bc-251204-b78248
2026 års Pantonefärg är här!

Cirkulär lösning ska minska företagens pallkostnader och miljöavgifter

En kombinerad lösning från Trackmate och Artek Solutions gör det nu möjligt för företag att minska sina kostnader, reducera miljöavgifter och skapa renare, mer cirkulära materialflöden. Genom att integrera ett godkänt digitalt retursystem med långlivade lastbärare tillverkade av 100 procent återvunnen plast kan företag få full kontroll över sina flöden, säkerställa regelefterlevnad och samtidigt sänka sin klimatpåverkan.
Plastpallar i 100 _ återvunnen plast
Cirkulär lösning ska minska företagens pallkostnader och miljöavgifter

Billerud investerar i ny inloppslåda på Gruvön

Billerud genomför nu en strategisk investering Containerboard vid Gruvöns bruk. Det handlar om en ny inloppslåda på pappersmaskinen som enligt företaget tar Billerud Flute till nästa nivå i form av högre prestanda och jämnare kvalitet.
billerud-gruvon-mill_1280x720_80
Billerud investerar i ny inloppslåda på Gruvön

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback