Fuktskyddande pappersmaterial utan vax- eller plastbeläggning

PUBLICERAD: 28 mars 2022
UPPDATERAD: 25 januari

Cortecs beläggningsfria EcoShield Barrier Paper skyddar fuktkänsliga produkter. (Bild Cortec)

USA-baserade Cortec Corporation – specialister på rost- och korrosionsskyddande material – har lanserat EcoShield® Barrier Paper, som är ett återvinningsbart fuktskyddande pappersmaterial, som fungerar utan konventionell vax- eller plastbeläggning.

Pappersmaterial med fuktspärr behövs inom flera förpackningsområden. Dessa pappersmaterial är i regel belagda med vax eller plast (vanligen polyeten) för att bromsa överföring av vattenånga till de förpackade produkterna. Sådana fuktspärrmaterial blir i regel svåra att återvinna på grund av beläggningarna. Men nu har alltså Cortec utvecklat ett helt återvinningsbart pappersmaterial, som har utmärkta fuktspärrande egenskaper utan behov av vax- eller plastbeläggningar.

Cortec skriver i ett pressmeddelande att vid tester av EcoShield® Barrier Papers WVTR (Water Vapor Transmission Rate) att företagets nya fuktspärrpapper fick överlägsna resultat jämfört med vaxbestruket papper och resultat i klass med de för PE-bestruket papper.

Fuktgenomsläppet för Cortecs nya beläggningsfria papper hamnade på 0.61-0.69 gram per timme och kvadratmeter, medan motsvarande värde för ett PE-belagt papper blev 0.47-0.71. För ett konventionellt vaxbelagt papper blev genomsläppet 6.5-6.9 gram per timme och kvadratmeter.

Cortec skriver att deras nya beläggningsfria fuktspärrpapper har flera miljöfördelar jämfört med konventionella material med beläggningar. EcoShield® Barrier Paper innehåller till exempel återvunna pappersfibrer från certifierat pappersmaterial och det är också godkänt och certifierat av USA:s jordbruksdepartement USDA som en biobaserad produkt.

Papper med fuktspärr användes främst till inpackning av fuktkänsliga och/eller feta produkter. Fuktbarriärpapper används även som fuktspärr på lastpallar eller i wellpapplådor, etc. för att hindra fukt eller frätande ämnen från att läcka igenom.

Senaste nytt

2026 års Pantonefärg är här!

2026 års Pantonefärg är Pantone 11-4201 Cloud Dancer, en svävande vit färg som symboliserar ett lugnande inflytande i ett samhälle som återupptäcker värdet av stilla reflektion.
pantone-color-of-the-year-3-bc-251204-b78248
2026 års Pantonefärg är här!

Cirkulär lösning ska minska företagens pallkostnader och miljöavgifter

En kombinerad lösning från Trackmate och Artek Solutions gör det nu möjligt för företag att minska sina kostnader, reducera miljöavgifter och skapa renare, mer cirkulära materialflöden. Genom att integrera ett godkänt digitalt retursystem med långlivade lastbärare tillverkade av 100 procent återvunnen plast kan företag få full kontroll över sina flöden, säkerställa regelefterlevnad och samtidigt sänka sin klimatpåverkan.
Plastpallar i 100 _ återvunnen plast
Cirkulär lösning ska minska företagens pallkostnader och miljöavgifter

Billerud investerar i ny inloppslåda på Gruvön

Billerud genomför nu en strategisk investering Containerboard vid Gruvöns bruk. Det handlar om en ny inloppslåda på pappersmaskinen som enligt företaget tar Billerud Flute till nästa nivå i form av högre prestanda och jämnare kvalitet.
billerud-gruvon-mill_1280x720_80
Billerud investerar i ny inloppslåda på Gruvön

Ny statistik gör det svårt att följa utvecklingen av återvinning i Sverige

Naturvårdsverkets nya återvinningsstatistik för förpackningar 2024 visar rekordhöga nivåer, men förändringen beror inte på verkliga förbättringar utan på en ny beräkningsmetod. Det gör att årets siffror inte går att jämföra med tidigare år och försvårar uppföljningen av Sveriges återvinning.
NPAx
Ny statistik gör det svårt att följa utvecklingen av återvinning i Sverige

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback