Framtidens Coca-Cola-flaska visas på trädgårdsmässa...

PUBLICERAD: 19 april 2016
UPPDATERAD: 25 januari

Coca-Colas PlantBottle-prototyp tillverkad av 100 procent bioplast visas upp på mässan Nordiska Trädgårdar…|Prototypen PlantBottle 2.0 är till 100 procent tillverkad av plast från återvinningsbart växtmaterial.

När mässan Nordiska Trädgårdar öppnar den 21 april på Stockholmsmässan i Älvsjö, kommer Coca-Cola Sverige att visa upp ”morgondagens flaska” – en plastflaska till 100 procent tillverkad av växtmaterial!
Flaskan, som är en vidareutveckling av den uppmärksammade bioplastflaskan PlantBottle, är en prototyp, som The Coca-Cola Company tagit fram tillsammans med bioteknikföretaget Virent. Den tillverkas med hjälp av en patenterad teknologi, som konverterar natursocker från växter till plast.

Det var 2009, som Coca-Cola lanserade sin PlantBottle, som bestod av cirka 30 procent bioplast, tillverkad från rörsocker, och resten oljebaserade PET.
PlantBottle blev mycket uppmärksammad och finns i dag på de flesta av Coca-Colas marknader världen över. Uppskattningsvis har  över 35 miljarder flaskor tillverkats och distribuerats i nästan 40 länder. Sedan 2010 använder Coca-Cola i Sverige PlantBottle-flaskor, som består av återvunnen plast, ny plast samt upp till 30 procent växtbaserad bioplast.

Vid världsutställningen Expo Milano 2015 presenterade Coca-Cola Company versionen PlantBottle 2.0, som är en flaska till 100 procent tillverkad av återvinningsbart växtmaterial. Det är den flaskan, som nu visas upp i Stockholm i samarbete med digitala trädgårdsmagasinet Rabarber Trädgård.

”Den hundraprocentiga PlantBottle skapades för att visa att den här teknologin är möjlig. Det kommer dock att ta tid att skapa den infrastruktur och produktion, som krävs för att lansera teknologin fullt ut på marknaden. Men sådana här innovationer är nödvändiga för att vi ska nå våra klimatmål, men också för att näringslivet, som är beroende av plast, ska uppnå sina utsläppsmål”, säger Rönnaug Vinje, hållbarhetschef på Coca-Cola Enterprises Sverige.

Trädgårdsmässan Nordiska Trädgårdar väntas locka mer än 55.000 trädgårds- och odlingsintresserade till Stockholmsmässan. Årets tema är ”Tillbaka till naturen” och under de fyra utställningsdagarna 21 – 24 april kan besökarna ta del av vackra växter, kreativa designidéer, de senaste trädgårdsprylarna, intressanta föredrag, smarta odlingslösningar – och en ny Coca-Cola-flaska!

 

 

Senaste nytt

Ett misstag som man inte lade på locket om

Orkla Foods passade på att haka på de finska tongångarna i samband med gruppen KAJs deltagande på Eurovision Song Contest. Eller egentligen passade man inte på, det handlar om ett misstag som man valde att inte lägga locket på om.
orkla
Ett misstag som man inte lade på locket om

Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Elopak har precis lanserat ny vätskekartong för varor i kylda distributionskedjor, Natural White Board. Jämfört med kartonger tillverkade av standardkartong minskar den naturliga vita kartongen förpackningens koldioxidavtryck med upp till 14 procent.
elopak
Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

De större tillverkarna av wellpapp i Sverige som DS Smith, Smurfit Westrock och Stora Enso har aviserat om prisökningar på 4,7 till 6,9 procent senaste månaderna enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20250516
Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Under den nyligen avslutade  mässan Fespa i Berlin visade Robotfactory sitt automatiserade skärsystem med två ABB-industrirobotar i samarbete med ett industriellt Zünd D3-skärbord.
robot_01
Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback