Nexam Chemical AB meddelar att man framgångsrikt avslutat det s.k. rPET-projektet, som syftat till att framställa ett skummaterial baserat på återvunnen PET. I projektet har Nexam Chemical arbetat tillsammans med två europeiska partners och hälften av Nexam Chemicals projektkostnader har betalts i form av bidrag från Vinnova. Totalt bidrag som erhållits under projekttiden uppgår till cirka 2,9 miljoner kronor.
rPET-projektet, som har pågått i 24 månader, är nu avslutat och slutrapport till Vinnova har godkänts.
”Syftet med projektet var att via värmeaktiverad tvärbindning uppgradera återvunnen PET (rPET) för tillämpningar inom lättviktskonstruktioner. Samarbetet har varit mycket framgångsrikt och projektmålen uppfyllda”, skriver Nexam Chemical i ett pressmeddelande.
Huvudprodukten i projektet – skum baserad på rPET – har avsevärt förbättrats med avseende på ett flertal mekaniska egenskaper. Detta öppnar dels för möjligheter till material- och kostnadsbesparingar inom befintliga produkter, då man med mindre materialåtgång kan erhålla likvärdiga prestanda, men även för ökad konkurrenskraft mot andra produktområden, där det idag används dyrare material.
”Teknologin har även utvärderats för andra tekniska applikationer med lyckat resultat. Detta öppnar för nya affärsmöjligheter för Nexam Chemical”, skriver företaget.
”rPET-projektet har varit framgångsrikt och alla parter i projektet är mycket nöjda med utfallet. Vi har lyckats ta fram en produkt, som redan har kommit en bra bit på vägen mot kommersialisering. Samarbetet med övriga parter i projektet har varit stimulerande och vi har under projektets gång samlat på oss mycket värdefull kunskap och erfarenhet om material, tillverkning och marknad”, säger Dane Momcilovic, CTO Nexam Chemical.