Packbridge Research Forum 2015 äger rum i Lund den 7 maj. Boka en plats redan nu – utan kostnad för medlemmar!
Vad kan vi förvänta oss i nya material, vad innebär nanotekniken för förpackningsindustrin, hur blir förpackningens roll i utvecklingen mot ett hållbart samhälle och vad händer i konsumentens undermedvetna i butik?
Förpackningsforskning är ett stort och ständigt pågående arbete som försiggår på universitet och forskningsinstutitioner. Det spänner över tekniska utmaningar och praktiska lösningar men också över konsumentinteraktion och logistiklösningar.
Man kan också säga att det är ett forskningsområde som kanske inte är så synligt för industrin som kan ha nytta av dessa insikter och framsteg som sker.
Detta vill Packbridge ändra på genom att bjuda in till en spännande heldag kring förpackningsforskning och därmed vart förpackningsindustrin är på väg.
Talarna kommer att presenteras efter hand men redan nu kan följande fyra inspirerande talare introduceras:
Helena Theander, Programchef SIO Grafen
Grafen – framtidens material även inom förpackningsbranschen?
Grafen är bara ett atomlager tunt kol med har unika egenskaper, så som ogenomtränglighet för gaser och vätskor, genomskinligt, starkt , elektrisk och termiskt ledande. Vi berättar om pågående grafensatsningar i Sverige och specifikt om ett projekt med grafen som en barriär i förpackningsmaterial.
Lars Samuelson, Professor Lunds Tekniska Högskola
Nanoteknologi ökar värdet på en förpackning
Nanoteknologi kan möjliggöra energibesparingar för avancerad förpackningsteknologi, med en potential att stödja sensorer såväl som kommunikationssystem. Speciellt intressant är våra försök att omvandla solstrålning till energi till en låg kostnad med hjälp av vår unika ”nanowire” teknik.
Annika Olsson, Professor Lunds Tekniska Högskola
Värdelös eller något att skapa värde från…?
Möjligheten att skapa värde av det som ses av konsumenter som värdelöst. Exempel på industrier som lyckas skapa värde och attraktion (ex. vis alkohol och parfym). Vad kan andra branscher lära sig av detta?
Axel Steuwer, Business Development Manager, Invest in Skåne
Förpackningsmaterials forskning med neutron och synkotron källor: Max IV and ESS
Med två av världens ledande forskningsresurser, MAX IV and ESS, under byggande i Lund, placeras Skåne i en ledande position när det gäller avancerad material forskning. I denna presentation kommer vi att förklara fördelarna och konsekvenserna av detta för förpackningsindustrin.
Redan kvällen innan, den 6:e maj, är ni välkomna till en Nätverksbuffé, kl. 18:00-21:00, på anrika Grand Hotel i Lund. Buffén kostar 450 SEK.
I anslutning till konferensen hålls arrangeras en utställning.
Platsen är Medicon Village i Lund. För mer information och bokning av en plats, gå till PackbridgeResearchForum.com.
Packbridge Research Forum 2015 äger rum i Lund den 7 maj
Boka en plats redan nu!