Flexotryckare höll trycket uppe på AFF21

PUBLICERAD: 19 oktober 2021
UPPDATERAD: 24 januari
Jesper von Wieding från designbyrån Pearlfisher inledde programmet på temat Design for Life.

Absolute Flexo Future, AFF 21, kunde äntligen arrangeras i början av oktober. Runt etthundrasextio svenska och danska medlemmar i Sweflex och Dansk Flexoforum var på plats på Hotell Tylösand i början av oktober och fick ta del av ett omfattande konferensprogram, bordsutställning och självfallet goda tillfällen till mingel. Arrangemanget sker vart tredje år och lockar normalt över tvåhundra deltagare. Med tanke på omständigheterna var uppslutningen mycket bra.

AFF 21 skulle egentligen ha arrangerats förra året, men ett elakt virus satte käppar i hjulet för det. Sweflex ordförande, Göran Dahl, och hans medarbetare, har sedan dess ivrigt väntat på att få genomföra arrangemanget och nu var det till slut möjligt.

Traditionsenligt inleddes det hela med en Get together första kvällen och lika traditionsenligt serverades det pytt-i-panna med ägg. För ett antal danska deltagare var det första gången de testade denna ”nationalrätt”, men likheten är trots allt slående med deras egen Biksemad.

Det omfattande seminarieprogrammet, som modererades av nord emballage chefredaktör Bo Wallteg, hade fokus på framtiden, något eventets namn klart pekar på. Hur kommer flexografibranschen att se ut år 2025. Inte oväntat kom det att handla mycket om hållbarhet, flexotryck handlar mycket om att trycka på plastmaterial, och plast är ju ett omdiskuterat material för närvarande.

[metaslider id=”217188″]

Möjligheten att återvinna plåtar genom att kvarna dem och till exempel använda materialet som fyllnadsmaterial togs upp, liksom tryckt elektronik som kanske äntligen står inför ett genombrott och för ögat dolda koder som kan ge värdefull information i många led, inte minst när det gäller sortering och återvinning av förpackningar.

Ett genomgående ämne var också automatisering och då kopplat till de stora problem branschen har att hitta kvalificerad personal. En ökad automatisering ställer inte bara krav på färre operatörer, den grafiska kunskapen behöver inte heller vara lika stor (tyvärr kan man kanske säga).

Gordon Whitelaw från Allstein förutser en helautomatisk process år 2025.

Längst i fråga om automatisering av produktionen kom nog Gordon Whitelaw som är vd på Allstein. Hans vision inför år 2025 var att vi då kommer att se de första helautomatiska flexotryckprocesserna. Begreppet ”black factory” har diskuterats i många olika branscher, det vill säga produktion utan behov av operatörer i hallen. Det var en djärv vision han målade upp, och efteråt var det rätt många som var skeptiska till denna titt in i spåkulan, men helt klart är att vi går åt det hållet, sedan kanske år 2025 är lite för tidigt.

Senaste nytt

Är papper eller plast bäst för e-handeln?

Papper eller plast i förpackningarna är med stor sannolikhet ett huvudbry för många e-handlare, och det finns inte mycket fakta att gå på om man vill veta. Förpackningslogistik på Lunds universitet fick en fråga från en e-handlare om de kunde reda ut vad som gäller. Nu är projektet klart.
rullburarx
Är papper eller plast bäst för e-handeln?

Pronova Packaging Systems firar femtio år!

Nu i sommar firas det hos Pronova Packaging Systems i Halmstad. Anledningen är företagets femtioårsjubileum. Pronova utvecklade ett unikt påspackningssystem som för många är kända under namnet Joker, ett system som i högsta grad lever kvar ännu. Firandet sker med personal och samarbetspartners.
Påsarx
Pronova Packaging Systems firar femtio år!

Insteg är nästa steg för Kongsberg

Kongsberg PCS, som kanske är mest kända för sina stora skärbord, lanserar två mindre instegsmodeller. Den nya Entro-serien är utvecklad för skyltmakare och förpackningskonverterare som vill kunna producera små serier av förpackningar, skyltar och grafiska applikationer.
Kongsberg_20v_Shadow-scaled-1-1536x727x
Insteg är nästa steg för Kongsberg

Prishöjningar på testliner och kartong men nedgång för LDPE

Nu är nya siffror för wellpapp, polyeten och kartong publicerade på PackIndx. Under de tre senaste månaderna noteras en prisuppgång på testliner och kartong men en fallande trend för LDPE. Producenter av returkartong ser tillbaka på maj månad som den värsta på flera år.
Packindx-Packnews-900x600-20250516
Prishöjningar på testliner och kartong men nedgång för LDPE

Läs vidare

Mikromålgrupper förändrar tryckbranschen

Canon vill få en djupare förståelse för var tryckbranschen är på väg. De sökte sig utanför industrin och fann en rad experter som gav insikt om framtida konsumentbeteenden, trender och samhällsförändringar som kommer påverka tryckta medier. Det berättade de om på konferensen Print Matters i Zürich.
Jennifer-Kolotzek2x
Mikromålgrupper förändrar tryckbranschen

Två nya skrivare i Techprints sortiment

Helsingborgsföretaget Techprint har lanserat två nya skrivare, QL-435 och AJ-800, för etikett- och förpackningstryck.
NYHET AJ-800 med produktx
Två nya skrivare i Techprints sortiment

Sara Schumacher, 25 år: Så kan tryckbranschen attrahera yngre

Sarah Schumacher hjälper tryckföretag att locka nya generationer till tryckvärlden. Det handlar om hur bolagen kommunicerar, att stärka kunskapen om branschen men också om att samarbeta mer med utbildningarna. På konferensen Print Matters i Zürich nyligen berättade hon om hur hon ser på problemet.
Sarah-Schumacherx
Sara Schumacher, 25 år: Så kan tryckbranschen attrahera yngre

Ett kaffe med rejält tryck i

Förpackningstryckeriet Cabassi i Finland har lyckats trycka påsar med kaffebläck. 
biopainovari-innovaatio_kai-lankinenx
Ett kaffe med rejält tryck i