Flint-koncernen förvärvar digitalpressbolaget Xeikon

PUBLICERAD: 22 november 2015
UPPDATERAD: 25 januari

I och med förvärvet blir Xeikons VD Wim Maes VD i den nybildade divisionen Flint Group Digital Printing Solutions.
|”Ett utmärkt tillfälle för Flint Group att ytterligare avancera på den digitala marknaden”

Luxemburg-baserade tryckfärgsproducenten Flint Group har köpt digital tryckpresstillverkaren Xeikon, som har huvudsäte i nederländska Eede samt produktionsanläggningar i Lier, Ieper och belgiska Heultje. Samtidigt skapar Flint en ny division inom koncernen som får beteckningen Digital Printing Solutions och där verksamheterna inom Xeikon utgör grunden.
Flint Group skriver i ett pressmeddelande att förvärvet av Xeikon har möjliggjorts genom att Flint Group köper bolaget XBC B.V., som innehar mer än 95 procent av aktierna i Xeikon N.V.

Flint Group skriver också i pressmeddelandet att den nybildade divisionen ytterligare kommer att bredda Flint-koncernens globala utbud inom konventionella och digitala trycklösningar i form av pressar, utrusningar, förbrukningsmaterial och tjänster.

”Det här förvärvet är ett utmärkt tillfälle för Flint Group att ytterligare avancera på den digitala marknaden. Xeikon har en dokumenterad historia av att leverera enastående värde genom hög kvalitet, hög produktivitet samt innovativa och hållbara lösningar. Xeikon kommer utan problem att smälta in i vår verksamhet och jag är glad att kunna välkomna såväl Xeikons anställda som deras kunder ”, säger Flint Groups VD Antoine Fady.

Xeikons VD Wim Maes blir VD för den nya divisionen Flint Group Digital Printing Solutions och kommer att rapportera direkt till Antoine Fady.

”Vi inom Xeikon är mycket glada över att bli en del i Flint-koncernens globala organisation och förväntansfulla inför de möjligheter förvärvet innebär för vår tillväxt. Xeikons engagemang inom segment som digitala etiketter, förpackningstryck, dokumentutskrifter, etc. har lönat sig i form av stigande marknadsandelar och gott ekonomiskt utfall”, kommenterar Wim Maes.

Transaktionen förväntas vara genomförd innan utgången av 2015, under förutsättning av den godkänns av berörda konkurrensmyndigheter. Inga uppgifter om de ekonomiska villkoren för affären har offentliggjorts.

 

 

Senaste nytt

Finsk lakrits i ny förpackning tävlar i Packnorth Award 2025

Det finska företaget Kouvolan Lakritsi tävlar i årets Packnorth Award med sin nya, återvinningsbara Laku-mugg, tillverkad av jungfrufiber. Den ersätter påsar av plast för lakrits.
Lakritsx
Finsk lakrits i ny förpackning tävlar i Packnorth Award 2025

Chips med kebab- och vitlökssmak packade i massbalanserad förpackning

OLW presenterar ett nytt samarbete med Schysst Käk – varumärket bakom Sveriges mest sålda hemmakebab. Resultatet? Ett grovräfflat chips med smak av kryddig kebab och krämig vitlökssås, packade i en massbalanserad påse.
OLW Schysst käk_Kebab_Vitlök
Chips med kebab- och vitlökssmak packade i massbalanserad förpackning

Naturvårdsverket stoppar stöd till Svensk Plaståtervinning

Naturvårdsverket och Svensk Plaståtervinning har hamnat i ett oväntat läge som handlar om bidrag i mångmiljonklassen som inte betalas ut och som kan riskera jätteanläggningens framtid. Det berättar Svt Öst.
Foto: Peter Holgersson AB
Naturvårdsverket stoppar stöd till Svensk Plaståtervinning

Lignin Industries tar in 42 miljoner kronor och ökar satsningen på biobaserad plast

Greentechbolaget Lignin Industries AB har tagit in 42 miljoner kronor i ny finansiering och accelererar nu sina kommersialiserings- och uppskalningsplaner.
lignin-e-handel-768x512
Lignin Industries tar in 42 miljoner kronor och ökar satsningen på biobaserad plast

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback