FlexiClose – ny lättöppnad och förslutningsbar förseglingsfilm

PUBLICERAD: 19 november 2017
UPPDATERAD: 25 januari

Schur Flexibles nya film FlexiClose är utvecklad för försegling av olika typer av livsmedelsförpackningar.

Österrikiska Schur Flexibles lanserar en ny serie  med lättöppnade och förslutningsbara förseglingsfilmer, som fått namnet FlexiClose.
Bolaget skriver i ett pressmeddelande att filmerna passar för ett brett spektra av produkter och applikationer.

Med FlexiClose som förseglings- och toppfilm uppnås hög genomskinlighet och utmärkta anti-fog egenskaper på exempelvis livsmedelsförpackningar. Filmen klarar också avancerad bearbetning i förpackningsmaskiner.

”FlexiClose är idealisk för förpackningar med skivade livsmedelsprodukter som ost, charkuterier eller fisk samt för portionsförpackningar med sallader och bredbara produkter som mjukost, pastejer, etc.”, skriver Schur Flexibles.

FlexiClose-filmerna finns i fyra olika varianter. FlexiClose T och FlexiClose TM används för försegling av polyeten- respektive  PET-tråg och kan förses med olika barriäregenskaper vad gäller gaspermeabilitet. FlexiClose TF är utformad för toppförseglade förpackningar och produktserien kompletteras med FlexiClose FW, som är en förseglingsfilm specialutformad för produktion av återförslutningsbara påsar, som tillverkas i vertikala eller horisontella flowpack-maskiner. 

FlexiClose-filmerna kan trycks med upp till 10 färger med antingen djuptryck eller flexotryck. De kan också förses med effekter som ger dem en matt, glansig eller pappersliknande yta.

——————————————-
Schur Flexibles Group har sitt huvudsäte i Baden, strax utanför Wien i Österrike. Koncernen, som består av 12 dotterbolag, har cirka 1.400 anställda och gruppen har sammanlagt 14 produktionsenheter ibland annat Tyskland, Finland, Danmark, Polen, Ryssland, m fl.

 

 

Senaste nytt

Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

De större tillverkarna av wellpapp i Sverige som DS Smith, Smurfit Westrock och Stora Enso har aviserat om prisökningar på 4,7 till 6,9 procent senaste månaderna enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20250516
Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Under den nyligen avslutade  mässan Fespa i Berlin visade Robotfactory sitt automatiserade skärsystem med två ABB-industrirobotar i samarbete med ett industriellt Zünd D3-skärbord.
robot_01
Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Labelexpo Europe utökas med teknik för falskartongtillverkning

Det är inte ovanligt att etikettproducenter även tillverkar falskartong i lite mindre storlekar i sina pressar. Detta återspeglas nu på årets Labelexpo Europe som utökas till att omfatta teknik för falskartong.
lsbel
Labelexpo Europe utökas med teknik för falskartongtillverkning

Novusundersökning visar att många har problem med svåröppnade förpackningar

När det krävs vassa verktyg eller hjälp för att öppna en medicinburk eller livsmedelsförpackning är något fel. För många reumatiker är detta vardag – men en ny undersökning från Novus visar att problemen med svåröppnade förpackningar är utbredda i hela befolkningen. Det kommer kanske inte som en nyhet för oss i branschen? Öppningsbarhet har ju diskuterats sedan 1960-talet.
uk-enkat-utvaldx
Novusundersökning visar att många har problem med svåröppnade förpackningar

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback