Tyska Faller Packaging, specialist på läkemedelsförpackningar har tagit över ungerska företaget Pharma Print Kft, med säte i Debrecen. Pharma Print producerar sedan många år bipacksedlar till förpackningar inom läkemedelsbranschen och vårdsektorn.
Faller Packaging, som nyligen bytt namn från August Faller, skriver i ett pressmeddelande att med övertagandet av det ungerska biolaget fortsätter Faller Packaging att utöka sitt omfattande nätverk av produktionsplatser runt om i Europa.
Pharma Print har 70 medarbetare och förser den östeuropeiska och internationella marknaden med bipacksedlar till läkemedelsprodukter.
”Vår ledningsgrupp tittade under flera månader närmare på Pharma Print och vi blev imponerade av kvaliteten, de lovande utvecklingsmöjligheterna och de stora likheterna i företagskultur. Därför är vi glada över att hälsa nyförvärvet välkommen till Faller Packaging”, berättar Faller Packagings VD Michael Faller.
I och med övertaget omfattar Faller Packagings europeiska nätverk nu åtta produktionsanläggningar, vilka täcker hela värdekedjan för tillverkning av läkemedelsförpackningar.
”Pharma Print spetsar vår kompetens och kapacitet vad gäller bipacksedlar och bidrar till att vi snart kan hjälpa våra kunder ännu snabbare, tillförlitligare och mer heltäckande”, avslutar Michael Faller.