EU:s farhågor satte stopp för Walki/Mondi-affären

PUBLICERAD: 15 december 2015
UPPDATERAD: 25 januari

”Nu förblir affärsområdet Industrial Packaging en viktig del i Walkis strategi“

Det blir ingen försäljning av finska Walkis affärsområde Industrial Packaging till förpackningskoncernen Mondi! EU-kommissionens invändningar fick Mondi att säga upp köpeavtalet.
Det var i maj i år, som Walki Group slöt ett avtal med Mondi Group om försäljning av Walkis fabriker i Jakobstad, Finland och i Wroclaw, Polen. Affären blev föremål för konkurrensprövning av EU-kommissionen, som uttryckte farhågor om affärens inverkan på konkurrenssituationen.

Walki skriver nu i ett pressmeddelande att avsevärd tid och möda har ägnats åt att diskutera olika lösningar, för att undanröja kommissionens farhågor, men att ingen tillfredsställande lösning har kunnat uppnås. Mondi har därför beslutat att dra tillbaka sin ansökan till kommissionen och säga upp köpeavtalet.

”Affärsområdet Industrial Packaging; inkluderande både Jakobstad och Wroclaw, förblir en viktig del av Walkis strategi. Walki förbinder sig att utveckla alla sina fabriker i Finland, Polen, Tyskland, Storbritannien, Nederländerna, Ryssland och Kina” skriver Walkis VD och koncernchef Leif Frilund i pressmeddelandet..

 

 

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Nya livsmedelsförpackningar från Plus Pack med åttiofem procent återvunnet material

Danska Plus Pack lanserar nu Cubus, ett cirkulärt och återvinningsbart livsmedelsförpackningssortiment som erbjuder flexibla förslutningsalternativ. Den nya serien förpackningar är återvinningsbara och effektiva för kalla måltider och snacks som frukt, nötter, sallader, tapas och yoghurt.
Cubus fælles_edit2x

Grafiska Företagen accepterar löneökningar på 7,7 procent i en tre årsperiod

Grafiska Företagen acceptera de opartiska ordförandens (Opo) förslag på ett treårigt avtal med löneökningar på sammanlagt 7,7 procent, skriver de i ett pressmeddelande den 21 mars. Samtidigt anser de att nivån är problematisk för en del företag men bedöms kunna fungera för den grafiska branschen i stort.
Grafiskax

Pack-IT fokuserade på förpackningar som verktyg för att vinna kunder

Medan butikshyllorna tävlar om din uppmärksamhet utkämpas en intensiv innovationsstrid bakom kulisserna. Den 11 mars samlade Canon förpackningsindustrin för ett seminarium där framtiden för förpackningar, butiksdisplayer och hållbara lösningar stod i fokus.
Canonx

Sverige pantade över 2,8 miljarder burkar och flaskor 2024

Antalet pantade förpackningar i Sverige har ökat med nära 6 procent under 2024, till över 2,8 miljarder flaskor och burkar, eller 271 per person. Det visar nysläppta siffror från Returpack/Pantamera.
Pantamera Express - Returpack, Norrköping. Fotograf Ristenstrand 2024