Emballator Växjöplast är en 70-åring som blir allt piggare

PUBLICERAD: 23 augusti 2016
UPPDATERAD: 25 januari

70-årsfirande Emballator Växjöplast är ledande tillverkare och leverantör av kapsyler i plast.

1946 startades företaget AB Bakelitverken i Växjö. 70 år senare heter företaget Emballator Växjöplast och är en ledande tillverkare av plastkapsyler.
I mitten av augusti firade man sitt 70-års jubileum med en dag fylld av upplevelser och fest. Ett 70-tal gäster fanns på plats för att fira jubilaren, som efter nya investeringar och ett ökat marknadssug nu är fylld av tillförsikt inför framtiden.

När företaget startades var det med inriktning på bakelitprodukter, till exempel till elprodukter, campingutrustning med mera. Sedermera köptes företaget upp av Torsten R Burde, som var säljare i bolaget och han var en sann entreprenör, som kom att lägga grunden för det företag vi ser idag.

Namnbytet till Växjöplast skedde år 1979 och 1990 såldes företaget till Ulricehamns Bleck som tillsammans med Lagan Plast och Mellerud Plast bildade Packgruppen, vilken 1997 döptes om till Emballator.

Mer om Emballator Växjöplasts 70-årsjubileum och om företagets historia och framtidsutsikter kan du läsa i nästa utgåva av tidningen nord emballage, som kommer ut inom kort!

 

 

Senaste nytt

Stora Enso genomför organisationsförändringar

Stora Enso planerar att implementera en ny organisation med sju affärsområden för P&L-ansvar, vilket återspeglar vikten av kärnverksamheten inom förnybara förpackningar i affärsportföljen. Den nya, plattare och effektiviserade organisationen kommer att öka kundfokus, driva den operativa effektiviteten med ökad integration, minska komplexiteten och förbättra koncernens prestationskultur.
wellpapp-Stora-Ensox

Nu testkörs Norges nya plaståtervinningsanläggning

Testkörningar pågår just nu och hösten 2025 öppnar Tomra och Plastretur officiellt den första och enda nationella finsorteringsanläggningen för plastförpackningar i Norge. Anläggningen, som ligger i Holtskogen Business Park i Inre Østfold, kommer att heta Områ.
default

Ny lack för BOPE-film gör materialet bättre för påstillverkning

Filmer av BOPE, biaxiellt orienterad polyeten, är kända för sin höga återvinningsbarhet, men deras begränsade temperaturbeständighet har hittills varit ett hinder för bredare industriella tillämpningar. Nu har hubergroup hittat en lösning som gör filmen betydligt värmetåligare.
HUB_Plastic-Bond-K1x

Ny teknik för biobaserad cellplast möjliggör cirkularitet för ett omtalat material

TotalEnergies Corbion och Useon har ingått ett strategiskt partnerskap för att främja utvecklingen och global kommersialisering av EPLA-formade produkter – en ny generation av hållbara, högpresterande skummaterial tillverkade av PLA, ett av de mest använda bioplastmaterialen.
epla-bottle-base-made-by-useon-with-luminy-plax

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX