Efter ägarskiftet – nu byter svenska Gorvak AB namn

PUBLICERAD: 18 januari 2017
UPPDATERAD: 25 januari

Gorvaks Tomas Fredriksson

Gorvak AB i Täby, leverantör av bandningsmaskiner, mm, köptes i fjol av norska ITO Pall-Pack. Nu har Gorvak även nytt namn, logotyp och hemsida.
Från den förste januari 2017 är det nya namnet på Gorvak följaktligen ITO Pall-Pack AB och den nya hemsidesadressen, som tidigare var gorvak.se, är nu pallpack.se 

De nya ägarna – norska systerbolagen ITO Intern Transport AS och Pall-Pack AS – har arbetat med interntransport och automatisering av packning, pallettering och andra industriella processer i närmare 60 år och de har skapat erfarenheter, som man nu ska ta sig med in i det vidare arbetet på den svenska marknaden.

I Norge har ITO Pall-Pack sitt huvudkontor i Oslo och ett produktions- och utvecklingscenter på Tyristrand, en timmes biltur från Oslo. Vid detta center produceras olika sträckfilmsmaskiner med varumärket Pall-Pack samt utveckling, installation och tillpassningar av industriella lösningar och system. Nu kommer även den svenska marknaden att kunna dra nytta av kompetensen i detta utvecklingscenter.

”Den norska och svenska marknaden har många likheter och med höga lönenivåer i bägge länderna har industriföretagen ett stort behov av förbättrad produktivitet genom högre automatiseringsgrad. Genom att utnyttja gemensamma resurser och kompetenser tvärs över gränserna, samt välja samma internationella tillverkare av lösningar och utrustning, kommer vi att ge ännu bättre service och tjänster till våra kunder i Sverige. Med en integrerad nordisk organisation kan vi ta ännu bättre hand om kundernas befintliga system och vara bättre rustade att designa, utveckla och anpassa framtida automationslösningar för våra kunder”, skriver ITO Pall-Pack AB i ett pressmeddelande.

Gorvak AB har ägts och letts av Tomas Fredriksson, som nu är nöjd med att norska ITO och Pall-Pack tagit över ägandet.

”Att ITO/Pall-Pack tar över Gorvak är den bästa lösningen vi kunnat få till –  de känner både produkterna och marknaden och har lika lång erfarenhet i branschen som vi. Nu får jag möjligheten till att vara med och utveckla den nya organisationen fram tills jag blir pensionär, det skall bli både trevligt och intressant”, sade Tomas Fredriksson, när affären offentliggjordes i augusti i fjol.

 

 

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Filip Poon och Aroma Godisfabrik lyfter fram klassiska geléhjärtan

Det klassiska röda geléhjärtat har varit en självklar favorit i svenska hem i generationer. Lagom till Alla hjärtans dag inleder Aroma Godisfabrik ett spännande samarbete med den populära matprofilen Filip Poon för att ge det ikoniska hjärtat en ny dimension.
Hjärta

Gott & Blandat With love på Alla Hjärtans Dag

Lagom till Alla hjärtans dag kommer Malaco Gott & Blandat With love, en mix av smakrika godisbitar i gåvoförpackning.
Malaco

Trumps ståltullar kan ge fler PET-flaskor

Donald Trumps handelstullar, som bland annat innebär 25 procent på stål och aluminium, kan komma att innebära att fler PET-flaskor kommer att produceras. Det skriver tidningen Expressen som i sin tur refererar till Washington Post.
coca hår

Produktionsökningen år 2024 av papper och kartong väntas inte bestå

Produktionen av papper och kartong i Sverige ökade med 7,7 procent under 2024. Utvecklingen drivs av en kraftig tillväxt för båda förpacknings- och grafiskt papper som vände efter ett svagt 2023.
Rundtur och visning av Billerud Korsnäs nya maskin KM7 på Gruvön.