Vid sin anläggning i Värnamo har förpackningsproducenten DS Smith Packaging Nordic Region investerat 50 miljoner kronor i en ny modern stansmaskin från Bobst.
För några år sen kom en helt ny maskintyp ut på marknaden, som med sin konstruktion gav möjlighet till både
tryck och stansning med betydligt högre precision. DS Smith såg värdet i att kunna erbjuda marknaden ett högkvalitativt alternativ till offsettryck och investerade år 2014 i en sådan komplett anläggning i sin enhet i Värnamo.
Satsningen på den nya maskintypen slog mycket väl ut, vilket gjorde att DS Smith Packaging år 2016 satsade på en likadan maskin till sin enhet i Mariestad.
Och nu är det dags för ytterligare en liknande maskin till Värnamo. Ytterligare en stans, Bobst Mastercut med tillhörande bansystem, till ett sammanlagt värde av 50 miljoner, är nu installerad och står beredd att tas i drift.
”Marknaden utvecklas och vi med den. Och att vi satsade direkt på den modernaste tekniken visade sig vara ett klokt beslut. Nu går vi vidare på den inslagna vägen”, säger Thorbjörn Sagerström, VD för DS Smith Packaging Nordic Region.