Det norska pantsystemet firar tjugo år med insamlingsrekord

PUBLICERAD: 5 juni 2019
UPPDATERAD: 25 januari

Startåret 1999 pantades 66 miljoner pantburkar i Norge och det har nu vuxit till nästan 1,2 miljarder pantbelagda burkar och plastflaskor år 2018.|”Inget annat land samlar in mer”, konstaterar Kjell Olav Maldum, som är VD i Infinitum.

Den 3 maj 1999 lanserades pantförsedda öl- och läskburkar i Norge, som alternativ till flaskor av glas och hårdplast. Nu firar man 20 år med ett nytt pantrekord, som sätter Norge i topp i världen.

Startåret 1999 pantades det 66 miljoner pantburkar i Norge och 2018 hade pantningen vuxit till rekordartade ca. 1,2 miljarder burkar och plastflaskor. Fjolårets notering kom efter en ökning av den norska pantsatsen. Första kvartalet i år pantades i vårt grannland 87,1 procent av alla pantburkar och 88,9 procent av alla pantplastflaskor, vilket gör Norge till bäst i världen.

”Inget annat land samlar in mer”, konstaterar Kjell Olav Maldum, som är VD i Infinitum.

”Detta är rekord för oss och inget annat land i världen samlar in mer. Och förutom återlämnade pantförpackningar, så fångas det upp stora mängder förpackningsmaterial från norska konsumenter. Till exempel återvanns hela 7.918 ton aluminium och 20.568 ton plast i fjol”, säger Kjell Olav Maldum, som leder pantföretaget Infinitum.

Det norska pantsystemet har under de gångna 20 åren utvecklats kraftigt vad gäller logistik och i dag skickas burkar och flaskor till återvinning på bästa möjliga sätt. Nästa år kommer det dessutom att öppnas en egen norsk anläggning för återvinning av pantflaskor.

”Handeln har tillsammans med konsumenterna genomfört omfattande omställningar till långt mer miljövänliga förpackningar. Burkar och plastflaskor, som återvinns, har ersatt det gamla återvinningssystem och glasflaskor har nu en mycket liten marknadsandel, vilket är bra, eftersom glas har en hög klimatpåverkan. Glasflaskor och glaskross, som hamnar i naturen kan dessutom orsaka skador och skogsbränder”, förklarar Kjell Olav Maldum.

I Norge har man också engagerat flera rikskändisar att uppmana och uppmuntra invånarna att panta mer. Statsminister Erna Solberg, alpina skidlegendaren Aksel Lund Svindal, artisten och musikern Ravi och hiphopgruppen Karpe Diem är några exempel på kändisar, som lär norrmännen att panta allt, alltid.

Per Øyvind Nordberg & JP Press

Senaste nytt

Återanvändbara muggar fungerar dåligt i Nederländerna

Packnews samarbetspartner och jurymedlem i Packnorth Award, Paul Jenkins från The PackHub, har varit i Utrecht, Nederländerna, i samband med Sustainable Packging Summit. Han besökte en McDonalds och fick lite fakta kring återanvändbara muggar som han publicerade på LinkedIn. Vi i sin tur återanvänder texten här.
Mugg utvald
Återanvändbara muggar fungerar dåligt i Nederländerna

Tetra Pak och Artek Solutions letar användning för PolyAl

Tetra Pak har inlett ett samarbete med det svenska  företaget Artek Solutions för att utforska nya användningsområden för PolyAl – det plast- och  aluminiummaterial som återvinns från dryckeskartonger. Målet är att skapa högpresterande  industriella produkter med lång livslängd genom att kombinera PolyAl med andra återvunna  material.
Artek_Tetra Pak
Tetra Pak och Artek Solutions letar användning för PolyAl

Första biobaserade smältlimmet som klarar återvunna förpackningar och frysgrader

Kiilto lanserar det första nästan helt biobaserade smältlimmet för återvunna förpackningar. Limmet fungerar för återvunna förpackningar och tål frysning.
Kiiltox
Första biobaserade smältlimmet som klarar återvunna förpackningar och frysgrader

Metsä Board fortsätter anpassa sig till en svag kartongmarknad

Metsä Board har tidigare lanserat ett kostnadsbesparings- och lönsamhetsförbättringsprogram värt cirka 200 miljoner euro. Som en del av programmet inledde företaget den 7 oktober 2025 förhandlingar om verksamhetsförändringar som omfattar hela personalen i företagets verksamhetsländer. Det blev en handfull färre uppsägningar i Finland än förväntat. 
Reels-in-warehousex
Metsä Board fortsätter anpassa sig till en svag kartongmarknad

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback