Den nya Fanta-flaskan vrider sig som en spiral...

PUBLICERAD: 27 mars 2017
UPPDATERAD: 25 januari

En tydligt spiralvriden flaska och en ny logotyp kännetecknar nya Fanta. I bakgrunden syns Fanta-flaskor med det gamla utseendet.

Coca-Cola European Partners (CCEP) lanserar nu en ny förpackningsdesign för välkända apelsinläsken Fanta. En ny logotyp och en spiralvriden flaska är de främsta nyheterna. Dessutom har själva läskreceptet ändrats, så att drycken nu innehåller en tredjedel mindre socker.

Den nya designen kommer att följas upp med en marknadskampanj i ”mångmiljonpunds-klassen”, enligt ett meddelande från CCEP, som också berättar att utvecklingsarbetet med den nya flaskformen, där den gamla symmetriska formen ersatts av en asymmetrisk spiralform, tagit nästan två år.

Den nya Fanta-flaskan kommer att finnas i volymerna 0,5 och två liter.

Kampanjen för Fantas nya visuella design kommer att lanseras i butiker under april. Den nya spiralflaskan med volymen två liter beräknas komma ut i butiker under maj, medan halvlitersflaskan kommer senare under året.

 

 

Senaste nytt

Ett misstag som man inte lade på locket om

Orkla Foods passade på att haka på de finska tongångarna i samband med gruppen KAJs deltagande på Eurovision Song Contest. Eller egentligen passade man inte på, det handlar om ett misstag som man valde att inte lägga locket på om.
orkla
Ett misstag som man inte lade på locket om

Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Elopak har precis lanserat ny vätskekartong för varor i kylda distributionskedjor, Natural White Board. Jämfört med kartonger tillverkade av standardkartong minskar den naturliga vita kartongen förpackningens koldioxidavtryck med upp till 14 procent.
elopak
Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

De större tillverkarna av wellpapp i Sverige som DS Smith, Smurfit Westrock och Stora Enso har aviserat om prisökningar på 4,7 till 6,9 procent senaste månaderna enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20250516
Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Under den nyligen avslutade  mässan Fespa i Berlin visade Robotfactory sitt automatiserade skärsystem med två ABB-industrirobotar i samarbete med ett industriellt Zünd D3-skärbord.
robot_01
Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback