I veckan har Stora Ensos kartongbruk Fors Bruk, söder om Avesta, haft celebert besök. Det var prins Daniel, som gästade bruket och fick en inblick i Stora Ensos verksamhet.
Besöket, som även inkluderade studier av en närbelägen avverkningsplats i Dalaskogarna, inleddes med presentationer av Stora Ensos koncernchef Karl-Henrik Sundström och av koncernens Sverigechef Per Lyrvall.
Karl-Henrik Sundström beskrev Stora Ensos globala verksamhet och företagets fokus på hållbarhet. Per Lyrvall informerade om skogsindustrins betydelse för Sverige och satsningarna på innovationer för att finna nya produkter som kan tillverkas av skog.
Fors Bruks ekonomichef Gunnar Sjöblom ledde sedan en guidad tur på bruket, där prinsen fick se hur tillverkningen av kartong går till vid ett världsledande kartongbruk.
Därefter följde ett besök i skogen under ledningen av informationschef Charlotte Brodén. Prins Daniel fick stifta närmare bekantskap med hur modern skogsavverkning ser ut och han fick även möjlighet att köra en skogsskördare och fälla ett träd!
Besöket avslutades med lunch i skogen.
”Vi är tacksamma för att prins Daniel hade möjlighet att besöka oss. Han visade ett stort intresse för vår verksamhet och den svenska skogsindustrin”, säger Karl-Henrik Sundström.