BillerudKorsnäs stärker sin position inom  hållbarhet

PUBLICERAD: 13 september 2018
UPPDATERAD: 25 januari

”Det här är en stor ära för oss”, säger Petra Einarsson, BillerudKorsnäs.

BillerudKorsnäs skriver i ett pressmeddelande att man leder förpackningsindustrin i Dow Jones Sustainability Indices baserat på sin totala hållbarhetspoäng 2018.

Dow Jones Sustainability Index (DJSI) och RobecoSAM Corporate Sustainability Assessment (CSA) är en årlig utvärdering av företagens hållbarhetsprestanda. Varje år analyseras över 3.400 börsnoterade företag världen över och de tio procenten i toppen inkluderas i Dow Jones Sustainability World Index

I år är BillerudKorsnäs branschledande inom kategorin Containers & Packaging och ingår i Dow Jones Sustainability World Index. BillerudKorsnäs uppnår branschens toppresultat för sin klimatstrategi, hantering av kundrelationer, logistikkedja och förmåga att attrahera och behålla medarbetare.

”Att utses till det mest hållbara förpackningsföretaget och, för andra året i rad, till ett av de mest hållbara företagen i världen är en stor ära för oss. Hållbarhet är en integrerad del av allt vi gör och med denna placering i Dow Jones Index stärker vi vår position som en global drivande utmanare av såväl konventionella förpackningslösningar som arbetsmetoder. Detta branschledarskap är en utmärkt plattform för vår vidare strävan att bidra positivt till en hållbar framtid,” kommenterar Petra Einarsson, VD och koncernchef för BillerudKorsnäs.

BillerudKorsnäs hållbarhetsarbete fokuserar på tre områden: öka kundvärdet, ansvarsfull värdekedja och ett biobaserat hållbart samhälle.

Citat ur RobecoSAM/Dow Jones-rapporten:
Förpackningsföretag är kritiska för den globala ekonomin och förser nästan alla sektorer med verktyg för att effektivt skydda, transportera, marknadsföra och bevara sina produkter till försäljning och användning. Hållbara förpackningar fortsätter att vara en stor industritrend som driver innovation och differentiering. BillerudKorsnäs AB leder kategorin Containers & Packaging i RobecoSAMs hållbarhetsbedömning baserat på sin totala hållbarhetspoäng år 2018.”

Läs den fullständiga rapporten om BillerudKorsnäs HÄR.

 

 

Senaste nytt

Finsk lakrits i ny förpackning tävlar i Packnorth Award 2025

Det finska företaget Kouvolan Lakritsi tävlar i årets Packnorth Award med sin nya, återvinningsbara Laku-mugg, tillverkad av jungfrufiber. Den ersätter påsar av plast för lakrits.
Lakritsx
Finsk lakrits i ny förpackning tävlar i Packnorth Award 2025

Chips med kebab- och vitlökssmak packade i massbalanserad förpackning

OLW presenterar ett nytt samarbete med Schysst Käk – varumärket bakom Sveriges mest sålda hemmakebab. Resultatet? Ett grovräfflat chips med smak av kryddig kebab och krämig vitlökssås, packade i en massbalanserad påse.
OLW Schysst käk_Kebab_Vitlök
Chips med kebab- och vitlökssmak packade i massbalanserad förpackning

Naturvårdsverket stoppar stöd till Svensk Plaståtervinning

Naturvårdsverket och Svensk Plaståtervinning har hamnat i ett oväntat läge som handlar om bidrag i mångmiljonklassen som inte betalas ut och som kan riskera jätteanläggningens framtid. Det berättar Svt Öst.
Foto: Peter Holgersson AB
Naturvårdsverket stoppar stöd till Svensk Plaståtervinning

Lignin Industries tar in 42 miljoner kronor och ökar satsningen på biobaserad plast

Greentechbolaget Lignin Industries AB har tagit in 42 miljoner kronor i ny finansiering och accelererar nu sina kommersialiserings- och uppskalningsplaner.
lignin-e-handel-768x512
Lignin Industries tar in 42 miljoner kronor och ökar satsningen på biobaserad plast

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback