BillerudKorsnäs har utsatts för grovt fakturabedrägeri

PUBLICERAD: 9 augusti 2016
UPPDATERAD: 25 januari


BillerudKorsnäs skriver i ett pressmeddelande att man under juni 2016 har utsatts för avancerat grovt externt fakturabedrägeri, där bolaget – trots interna kontrollrutiner – har förmåtts göra felaktiga utbetalningar bland annat baserat på falska fakturor.
Bedrägeriet uppdagades snabbt av bolagets finansfunktion, som effektivt kunde begränsa omfattningen genom att återhämta större delen av de utbetalade beloppen. Efter dessa åtgärder är den maximala skadan ungefär 25 miljoner kronor.

Bedrägerierna är polisanmälda och polisutredning pågår. BillerudKorsnäs har också inlett en intern utredning i syfte att utreda om, och i så fall var, det har brustit i efterlevnad av de interna rutinerna. BillerudKorsnäs har vidtagit åtgärder för att säkerställa att detta inte kan upprepas i avvaktan på resultatet av den interna utredningen.

”Vi ser naturligtvis ytterst allvarligt på händelsen. Den här typen av bedrägeri blir allt mer avancerad och svår att upptäcka. Det är en signal till oss och till övrigt näringsliv om vikten av förhöjd beredskap”, säger Per Lindberg, VD och koncernchef, BillerudKorsnäs AB. 

BillerudKorsnäs har anmält skadan till bolagets försäkringsbolag och ett försäkringsärende är inlett.

 

 

Senaste nytt

Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

De större tillverkarna av wellpapp i Sverige som DS Smith, Smurfit Westrock och Stora Enso har aviserat om prisökningar på 4,7 till 6,9 procent senaste månaderna enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600

Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Under den nyligen avslutade  mässan Fespa i Berlin visade Robotfactory sitt automatiserade skärsystem med två ABB-industrirobotar i samarbete med ett industriellt Zünd D3-skärbord.
robot_01

Labelexpo Europe utökas med teknik för falskartongtillverkning

Det är inte ovanligt att etikettproducenter även tillverkar falskartong i lite mindre storlekar i sina pressar. Detta återspeglas nu på årets Labelexpo Europe som utökas till att omfatta teknik för falskartong.
lsbel

Novusundersökning visar att många har problem med svåröppnade förpackningar

När det krävs vassa verktyg eller hjälp för att öppna en medicinburk eller livsmedelsförpackning är något fel. För många reumatiker är detta vardag – men en ny undersökning från Novus visar att problemen med svåröppnade förpackningar är utbredda i hela befolkningen. Det kommer kanske inte som en nyhet för oss i branschen? Öppningsbarhet har ju diskuterats sedan 1960-talet.
uk-enkat-utvaldx

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX