Återvinningsprogram för kaffekapslar har lanserats

PUBLICERAD: 20 januari 2019
UPPDATERAD: 25 januari

Nescafés Dolce Gusto-kafekapslar kan nu lämnas till återvinning via ett samarbete med återvinningsföretaget TerraCycle.

Nescafé Dolce Gusto har inlett ett samarbete med återvinningsexperten TerraCycle och lanserat ett återvinningsprogram för Dolce Gusto kaffekapslar i Sverige.
Det nya insamlingsprogrammet gör det  möjligt att återvinna Nescafé Dolce Gusto-kapslar i hela Sverige, samtidigt som skolor, välgörenhetsorganisationer och andra välgörande ändamål får bidrag. Användaren väljer själv vart det ska gå.

”Idag förbränns tyvärr majoriteten av kaffekapslar i Sverige till  energi, eftersom lokala återvinningssystem helt enkelt inte har den infrastruktur som krävs för att återvinna blandad plast. Vi är därför stolta över att samarbeta med TerraCycle och lansera vårt nya återvinningsprogram för kaffekapslar”, säger Tanja Serup, Nescafé Dolce Gusto Nordics.

Alla kan gratis delta i återvinningsprogrammet på www.terracycle.se, antingen som privatinsamlare, eller som allmän insamlingsplats som visas på TerraCycle-kartan och som gör att allmänheten kan lämna in sina Dolce Gusto-kapslar för återvinning.

TerraCycle betalar insamlingar på över ett kilo (cirka 40 kapslar) med en donation på 10 öre per kapsel till den välgörenhetsorganisation, skola eller välgörande ändamål, som avsändaren väljer.

TerraCycle är en ledande expert på återvinning av komplexa material, som kaffekapslar, tuggummin, cigarettfimpar och även strandplast.

När återvunna kaffekapslar kommer till TerraCycle delas de upp i sina beståndsdelar; kaffe, plast och aluminium. Kaffet komposteras medan plasten görs om till pellets som sedan blandas med annan plast och blir nya produkter, exempelvis slitstarka utomhusmöbler. Det går åt cirka 18.000 kaffekapslar att tillverka en bänk. Aluminiet återvinns också och används i till exempel cykelramar och burkar.

”Vi är glada över att arbeta tillsammans med ett så ikoniskt varumärke som Nescafé Dolce Gusto och bidra till att göra deras kapslar återvinningsbara i hela Sverige”, säger Tom Szaky, CEO på TerraCycle.

Sverige är det åttonde landet där TerraCycle driver ett landsomfattande återvinningsprogram för kaffekapslar.

 

 

Senaste nytt

Tredje generationen tar vid hos Polykemi Group när företaget säkrar framtiden

Vid årsskiftet 2025/2026 sker familjekoncernen Polykemi Groups nästa generationsskifte. Då är det dags för den tredje generationen att ta vid. Nuvarande VD Ola Hugoson och vice VD Lars Hugosson, söner till grundaren Hugo Jönsson, kommer båda att finnas kvar i koncernen.
1 Next generation of Polykemi Groupx

Stora Enso genomför organisationsförändringar

Stora Enso planerar att implementera en ny organisation med sju affärsområden för P&L-ansvar, vilket återspeglar vikten av kärnverksamheten inom förnybara förpackningar i affärsportföljen. Den nya, plattare och effektiviserade organisationen kommer att öka kundfokus, driva den operativa effektiviteten med ökad integration, minska komplexiteten och förbättra koncernens prestationskultur.
wellpapp-Stora-Ensox

Nu testkörs Norges nya plaståtervinningsanläggning

Testkörningar pågår just nu och hösten 2025 öppnar Tomra och Plastretur officiellt den första och enda nationella finsorteringsanläggningen för plastförpackningar i Norge. Anläggningen, som ligger i Holtskogen Business Park i Inre Østfold, kommer att heta Områ.
default

Ny lack för BOPE-film gör materialet bättre för påstillverkning

Filmer av BOPE, biaxiellt orienterad polyeten, är kända för sin höga återvinningsbarhet, men deras begränsade temperaturbeständighet har hittills varit ett hinder för bredare industriella tillämpningar. Nu har hubergroup hittat en lösning som gör filmen betydligt värmetåligare.
HUB_Plastic-Bond-K1x

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX