Återvinning av plast ökar kraftigt fram till år 2025

PUBLICERAD: 7 april 2016
UPPDATERAD: 25 januari

Återvinning av plast ökar kraftigt i Europa under de kommande tio åren.

Upp till 300 nya sorteringsanläggningar för plastavfall kommer att tas i drift i Europa fram till år 2025, enligt en studie från konsultbolaget Ecoprog. Den kraftiga ökningen sker mot bakgrund av ökade återvinningsnivåer i de olika länderna.

I dag finns det cirka 1.200 aktiva plastsorterings- och återvinningsanläggningar runt om i Europa. Dessa kommer inte att räcka till, efterhand som återvinningen ökar, säger Ecoprog i studien. År 2025 kommer man att behöva sorteringsanläggningar med en sammanlagd kapacitet på 5,2 miljoner ton, vilket är en ökning med 25 procent jämfört med i dag och motsvarande 300 nya anläggningar.

”Inom avfallshanteringssektorn kommer återvinning att vara den viktigaste tillväxtmarknaden under de kommande åren”, säger Ecoprogs projektchef Marcel Siebertz.

Den största tillväxtpotentialen finns i södra Europa, där man i länder som Frankrike, Spanien, Grekland och Italien har mycket att göra, innan man når upp till de återvinningsnivåer som redan i dag finns i länder som Danmark, Sverige, Norge, Nederländerna, Österrike, m fl.

 

 

Senaste nytt

Ett misstag som man inte lade på locket om

Orkla Foods passade på att haka på de finska tongångarna i samband med gruppen KAJs deltagande på Eurovision Song Contest. Eller egentligen passade man inte på, det handlar om ett misstag som man valde att inte lägga locket på om.
orkla
Ett misstag som man inte lade på locket om

Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Elopak har precis lanserat ny vätskekartong för varor i kylda distributionskedjor, Natural White Board. Jämfört med kartonger tillverkade av standardkartong minskar den naturliga vita kartongen förpackningens koldioxidavtryck med upp till 14 procent.
elopak
Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

De större tillverkarna av wellpapp i Sverige som DS Smith, Smurfit Westrock och Stora Enso har aviserat om prisökningar på 4,7 till 6,9 procent senaste månaderna enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20250516
Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Under den nyligen avslutade  mässan Fespa i Berlin visade Robotfactory sitt automatiserade skärsystem med två ABB-industrirobotar i samarbete med ett industriellt Zünd D3-skärbord.
robot_01
Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback