Återvinning av plast står i fokus på seminarium hos Scanfill

PUBLICERAD: 25 mars 2019
UPPDATERAD: 25 januari

”Vi kommer att diskutera värdet i återvunnen plast”, säger Oscar Hugoson.

Återvinning av plast står i fokus, när Ystadföretaget Scanfill och förpackningsklustret Packbridge i maj arrangerar seminariet ”Plastic recycling in reality – don’t let the value go to waste”.

Arrangörerna skriver att seminariet kommer att fokusera på möjligheter med återvunnen plast. och att det blir en chans för deltagarna att lära sig mer om hur plaståtervinning fungerar i verkligheten och hur återvunna plastförpackningar kan bli högkvalitativa produkter.

”Vi kommer att diskutera värdet i återvunnen plast och vikten kring utvecklingen samt användningen av återvunnen plast i nutid och framtid”, säger Oscar Hugoson, säljansvarig på Scanfill

Under seminariet får deltagarna bland annat en unik möjlighet lära sig hur Volvo Cars arbetar med återvunnen plast och där målet är att år 2025 ska minst 25 procent av plastmaterialet i Volvos bilar bestå av återvunnen plast.

Vid seminariet kommer också en grupp av experter att medverka och svara på deltagarnas frågor om återvinning.

Seminariet avslutas med en guidad rundtur hos Scanfill och moderbolaget Polykemi Group.

Seminariet äger rum i Ystad den 9 maj och pågår mellan kl. 10.00 och 16.00. I slutet av mars presenteras ett mer detaljerat program på Scanfills hemsida.

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Filip Poon och Aroma Godisfabrik lyfter fram klassiska geléhjärtan

Det klassiska röda geléhjärtat har varit en självklar favorit i svenska hem i generationer. Lagom till Alla hjärtans dag inleder Aroma Godisfabrik ett spännande samarbete med den populära matprofilen Filip Poon för att ge det ikoniska hjärtat en ny dimension.
Hjärta

Gott & Blandat With love på Alla Hjärtans Dag

Lagom till Alla hjärtans dag kommer Malaco Gott & Blandat With love, en mix av smakrika godisbitar i gåvoförpackning.
Malaco

Trumps ståltullar kan ge fler PET-flaskor

Donald Trumps handelstullar, som bland annat innebär 25 procent på stål och aluminium, kan komma att innebära att fler PET-flaskor kommer att produceras. Det skriver tidningen Expressen som i sin tur refererar till Washington Post.
coca hår

Produktionsökningen år 2024 av papper och kartong väntas inte bestå

Produktionen av papper och kartong i Sverige ökade med 7,7 procent under 2024. Utvecklingen drivs av en kraftig tillväxt för båda förpacknings- och grafiskt papper som vände efter ett svagt 2023.
Rundtur och visning av Billerud Korsnäs nya maskin KM7 på Gruvön.