ÅR Packaging köper ledande indonesiskt förpackningsföretag

PUBLICERAD: 16 oktober 2016
UPPDATERAD: 25 januari

Interiörbild från en av Maju Jaya Sarana Grafikas tre produktionsanläggningar.

Lundabaserade ÅR Packaging Group meddelar att man förbundit sig att köpa en betydande aktiemajorit i det indonesiska förpackningsföretaget PT Maju Jaya Sarana Grafika (MJSG).
Familjeägda MJSG:s VD och delägare Adrian Koesnendar kommer att inneha resterande aktier.

MJSG är ett av de ledande indonesiska förpackningsföretagen med merparten av kunderna inom tobaks- och livsmedelssegmenten. Företaget har två produktionsanläggningar i Bekasi, nära Jakarta, Java, och en i Semarang, belägen i centrala Java.

ÅR Packagings bindande avtal om uppköp av aktiemajoriteten i MJSG är en uppföljning på det strategiska partnerskap, som ingicks mellan de båda parterna i början av det här året. (Läs HÄR)

”Förvärvet av Maju Jaya är ett viktigt steg för att genomföra vår expansionsstrategi utanför Europa. Vi ser Sydostasien som en naturlig första plattform i vår strävan att bli en global aktör inom utvalda segment”, säger ÅR Packagings VD Harald Schulz i en kommentar.

 

 

Senaste nytt

YH-utbildningen till Förpackningsingenjör spelar en viktig roll för att forma branschens framtid

För att möta branschens behov krävs spetskompetens – och det är här yrkeshögskoleutbildningen Förpackningsingenjör – Packaging Solution Engineer spelar en avgörande roll enligt Finn Toompuu, utbildningsledare vid Haganässkolan i Älmhult.
Haganas_litenx

IKEM lanserar plastagenda där biomaterial tar plats

IKEM har lanserat en plastagenda med drygt 20 konkreta reformförslag som skyndar på omställningen till återvunnen och fossilfri råvara.
henrik-von-celsingx

Tredje generationen tar vid hos Polykemi Group när företaget säkrar framtiden

Vid årsskiftet 2025/2026 sker familjekoncernen Polykemi Groups nästa generationsskifte. Då är det dags för den tredje generationen att ta vid. Nuvarande VD Ola Hugoson och vice VD Lars Hugosson, söner till grundaren Hugo Jönsson, kommer båda att finnas kvar i koncernen.
1 Next generation of Polykemi Groupx

Stora Enso genomför organisationsförändringar

Stora Enso planerar att implementera en ny organisation med sju affärsområden för P&L-ansvar, vilket återspeglar vikten av kärnverksamheten inom förnybara förpackningar i affärsportföljen. Den nya, plattare och effektiviserade organisationen kommer att öka kundfokus, driva den operativa effektiviteten med ökad integration, minska komplexiteten och förbättra koncernens prestationskultur.
wellpapp-Stora-Ensox

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX