I april 2020 skulle seminariet Absolute Flexo Future (AFF) ha arrangerats, men Corona-pandemin satte stopp och konferensen fick flyttas fram med drygt ett år. Ny tid är nu bestämd till den 6 – 7 oktober i år och platsen är ett av Sveriges bästa konferenshotell, Hotel Tylösand utanför Halmstad.
AFF är ett samarrangemang mellan Svenska Flexografi Föreningen (Sweflex) och Dansk Flexo Forum (DFF) och hölls första gången 2004 i Danmark.
Tanken bakom seminariet är att spegla utvecklingen i tryck- och förpackningsindustrin och se på framtiden och vart framtiden kan ta oss.
Seminariet har varit mycket uppskattat både av föredragshållare och deltagare. Föredragshållarna har varit internationella och kommit från olika delar av Europa och USA. Uppemot 250 deltagare har medverkat på tidigare års AFF, som traditionellt startar med ett ”Get together” på onsdagkvällen samt seminarium med avslutande middag på torsdagen.
AFF 21 blir ett seminarium för framtiden och har arbetsnamnet ”Flexo Technology in 2025”. AFF 21 blir inget undantag från tidigare års seminarier och kommer att ha många internationella föredragshållare från Skandinavien, Europa, USA & Kanada. Bland medverkande företag finns Pearlfisher, Esko, MacDermid, Allstein, Koenig&Bauer, Ynvisible, Digimarc, Karlstad Universitet och BrobyGrafiska.

Moderator under AFF 21 blir Bo Wallteg, chefredaktör för tidningen nord emballage och nyhetssajten Packnews
AFF 21 kommer att täcka hela kedjan från design till färdig produkt.
”Seminariert kommer inte att avhandla så mycket vad vi vet, utan mer om vad vi tror och möjligheterna att utnyttja flexotekniken i framtida applikationer”, säger Göran Dahl, ordförande i Sweflex.
Hela seminarieprogrammet finns tillgängligt på Sweflex hemsida och på Dansk Flexoforums hemsida.
Seminariet är öppet för både medlemmar och icke medlemmar och anmälningar göres via respektive hemsida.
Rumsbokning på Hotel Tylösand görs via mail. Ange AFF 2021 som referens.