Två nya lösningar för att förlänga livslängden på avocado har nyligen presenterats i USA.
Läs mer på Livsmedelsnyheter.se
Den helt nya Scodix Ultra 7000 SHD visas för första gången på FESPA i Barcelona om ett par veckor. Den kan öppna nya marknader för förädling av skyltar, displayer och exklusiva förpackningar.
InterSystem ställer åter ut på interpack och likt tidigare år visar de sin pallastare i full drift.
Spitze tar med tre maskiner ur sitt Top-load sortiment till interpack.
PulPacs partner Future Materials Sweden tar nästa steg mot industrialisering av Dry Molded Fiber baserade snusdosor genom att investera i produktion med Dry Molded Fiber.
Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.