Snart dras vi till interpack igen

PUBLICERAD: 12 februari 2026
UPPDATERAD: 12 februari
Bild: Messe Düsseldorf

Nu närmar sig interpack med stormsteg. Den 7 till 13 maj blir det trångt i hallarna hos Messe Düsseldorf och som vanligt är det en utsåld mässa som slår upp dörrarna. interpacks vd, Thomas Dohse, bjöd in till ett pressmöte utanför Köpenhamn nyligen för att ge fakta kring mässan. Artificiell intelligens, innovativa material, nya funktioner och framtida kompetenser är bara en bråkdel av som kommer att finnas och diskuteras på mässan.

Mötesplatsen för presskonferensen var lite annorlunda. Den danska, världsledande tillverkaren av maskiner till chokladindustrin, Aasted, finns i Farum utanför Köpenhamn och det var samlingspunkten. Det finns en naturlig koppling mellan företaget och interpack. En av hallarna, hall 1, är alltid inriktad på konfektyrindustrin med historisk bakgrund. När interpack startades år 1958 var konfektyr en viktig del och Aasted var faktiskt med som utställare den gången. Det sägs att montern var på några kvadratmeter och i mitten fanns en stol och på den satt företagets grundare och vd. Med andra ord har det hänt lite på mässfronten genom åren.

Det var tydligen ingen större trängsel vid ingången till interpack 1963. Bild: Messe Düsseldorf

Inledningsvis visade Thomas Dohse en bild på en mängd människor som tittar på Mona Lisa på Louvren i Paris. Vad det hade med interpack att göra? Egentligen ingenting men Louvren är en jättebyggnad på ungefär 300 000 m2 och det är mer eller mindre samma yta om Messe Düsseldorf har. ”Med andra ord, vi är Düsseldorfs Louvren” sade han lite skämtsamt.

Efterfrågad industri

– interpack är viktigare än någonsin, konstaterade Thomas Dohse.

Det är så klart hans jobb att säga det, men han underströk detta genom att peka på vad det är som präglar förpackningsindustrin för närvarande. På grund av befolkningstillväxt, snabb urbanisering, stigande inkomster och förändrat konsumentbeteende är process- och förpackningsindustrin mycket efterfrågad i dag och kommer fortsätta vara det i framtiden enligt mässan. Samtidigt står företagen inför stora utmaningar: råvaror är begränsade och dyra; regelverk blir allt mer komplexa och skapar en enorm administrativ börda; leveranskedjor är osäkra; kompetensbrist råder; och innovationstakten är hög. Till detta kommer geopolitiska risker. Stora frågor som man inte löser på interpack, men det ges i vilket fall många tillfällen att diskutera ämnena och få nyttig feedback.

interpack är viktigare än någonsin enligt vd Thomas Dohse. Foto: Bo Wallteg

Utsikterna för förpackningsindustrin är positiva, särskilt då inom kärnmarknaderna livsmedel och läkemedel. Andelen förpackningar som hamnar i livsmedelsindustrin sägs närma sig 70 procent. År 2024 nådde den globala försäljningen av förpackade livsmedel 872 miljoner ton, och denna siffra förväntas öka med 11,1 procent till 968 miljoner ton år 2029. Även läkemedelsmarknaden växer, med en ökning i produktionsvärde från 1,9 biljoner euro år 2024 till 2,4 biljoner euro år 2029.

Stora siffror

Om man tar en titt på interpack med hjälp av siffror blir det stora sådana som vanligt. 2 800 utställare från fler än 60 länder kommer att finnas i hallarna och som vanligt finns det en kö på några hundra företag som gärna vill vara med. Det känns inte som att det är väldigt ansträngande att vara montersäljare på interpack. 3000 lastbilar transporterar för övrigt maskiner och material till mässan.

Osäkerhet kring besökarantalet

Besökarantalet är väl det som oroar Messe Düsseldorf mest. Inte för att det brukar finnas en orsak, men trots allt är det en faktor som är svår att styra över. Man prognostiserar en preliminär siffra på runt 140 000 personer från 156 länder. Ganska långt tillbaka, kanske ända till 90-talet, handlade det om besökarsiffror som tangerade 200 000 men färre besökare är något som präglar mer eller mindre alla mässor nu för tiden. Thomas Dohse menade att det är färre men att kvaliteten är minst lika hög och inte högre, på dagens besökare. Ett ganska bekant uttalande från de flesta mässledningar, men visst, det stämmer säkert.

– Ett problem som var ganska tydligt förra interpack är besökare från länder i Asien och Afrika. Många vill komma för att investera stort i maskiner, men upplever stora problem med att få inresevisum. Det är tyvärr inte mycket vi som mässarrangör kan göra åt det. Vi får se hur det blir i år.

– Av dessa besökare plus företagens personal är det tyvärr bara cirka tjugo procent som är kvinnor. Vi skulle mer än gärna se att det jämnade ut sig, säger Thomas Dohse och pekar på satsningen med ”Women in packaging” som är ett event på mässan.

– Vi var först med det och nu har andra mässor kopierat det men det är i grunden positivt, vi behöver få fram fler kvinnor i industrin.

Women in packaging är ett sätt att försöka locka fler kvinnor in i förpackningsbranschen. Foto: Messe Düsseldorf

– interpack start up zon kommer att väcka intresse och när det handlar om unga förmågor som vi vill locka till förpackningsindustri tar vi ett nytt grepp. Det är precis som när det gäller fler kvinnor i branschen viktigt att få in fler unga människor.

– Nu testar vi att engagera ett antal unga människor som redan jobbar hos ledande företag. De ska helt enkelt guida yngre människor, de ska berätta om hur det är att jobba i branschen och de ska visa dem runt i de egna företagens monter.

När interpack försöker beskriva sig själva blir det med begreppet ”Simply unique”. Det bästa sättet att kolla om det stämmer är naturligtvis att besöka mässan. Väl på plats får allt under 15 000 steg per dag ses som ett misslyckande.

Under våren kommer Packnews.se att kontinuerligt publicera material relaterat till mässan. Håll koll!

Svenska utställare på interpack
(den 12 februari 2026)

Carryline   Hall 12/A16
Emballator Group   Hall 7A/B01
Evolabel   Hall 8b/C08
Gasporox AB   Hall 16/C78
Innoscentia Hall   7A/C10
InterSystem AB   Hall 12/A17
Lamina System AB   Hall 8a/D84
Meadow   Hall 7a/C10
Norden Machinery AB   Hall 6/ D57
Nordvalls Etikett AB   Hall 8b/C49
PulPac AB   Hall 8b/C53
Reused Remade AB   Hall 7a/C10
Scanfill AB   Hall 9/E15
Spacevac International AB   Hall 18a/G04
Spitze AB   Hall 12/C17
Scanpack   Hall 12/A09
Tawi AB   Hall 12/E07
Teltek Ab   Hall 11/E40
Vebe Teknik AB   Hall 12/E74

Foto: Messe Düsseldorf

 

Senaste nytt

Läs vidare