PulPac och PA Consulting testar förslutningar tillverkade med torrformningsteknik

PUBLICERAD: 17 september 2024
UPPDATERAD: 17 september
Bilden visar generiska flaskor tillverkade via torrformning plus förslutningar. Bild: PulPac

Svenska PulPac, som utvecklar Dry Molded Fiber-teknologi, och PA Consulting (PA), ett globalt innovations- och transformationskonsultföretaget, har utvecklat flaskförslutningar via torrformningstekniken. Förslutningarna lanseras nu och testas i det man kallar Bottle Collective.

Genom att ersätta traditionella plastförslutningar med de som är gjorda av torrformad fiber säger PulPac att företag avsevärt kan minska sitt miljöavtryck samtidigt som konsumenterna får ett mer hållbart val. Detta markerar det första steget av innovativa utvecklingar inom fiberbaserade lock och förslutningar från PulPac och PA, med ett kommande sortiment som kommer att presenteras inom en snar framtid.

– Med vår senaste innovation inom flaskkapslar möjliggör vi skapandet av hela flaskor tillverkade av Dry Molded Fiber-teknologi, vilket erbjuder ett hållbart och skalbart alternativ till engångsförpackningar, säger Jamie Stone design-, innovations- och hållbarhetsexpert på PA Consulting.

The Bottle Collective har medlemmar som Diageo, Logoplaste, Haleon och Sanofi, är ett samarbetsinitiativ grundat av PulPac och PA Consulting, som syftar till att föra ut torrformade fiberflaskor till marknaden i stor skala till 2025.

– Vi skrapar bara på ytan av den här teknikens potential. Dry Moulded Fiber-produkter kan vara en del av människors liv på många sätt, från ett morgonkaffe på språng, till att förbereda familjemiddagen eller servera en drink till efterlängtade gäster, säger Sanna Fager, Chief Commercial Officer på PulPac.
Philip Fawcus, expert på hållbara material på PA Consulting, tillägger:

– Denna förslutning är inte bara en milstolpe inom hållbara förpackningar utan också ett bevis på mångsidigheten och skalbarheten hos Dry Molded Fiber-teknologin.

Senaste nytt

Vilka var nominerade i årets Packnorth Award? Här hittar du dem!

I måndags publicerade vi alla vinnare i årets Packnorth Award som hade prisutdelning på Empack den 1 oktober. Här ser du vilka tävlande bidrag som var nominerade i respektive kategori.
PNA-Emblem
Vilka var nominerade i årets Packnorth Award? Här hittar du dem!

SIG först med barriärmaterial utan aluminium

SIG har lanserat det men kallar världens första första fullständiga barriärmaterial för aseptiska kartonger utan ett aluminiumlager. Tekniken används i företagets Terra-förpackning och Aldi är först ut att använda den.
sig
SIG först med barriärmaterial utan aluminium

Ny vd på Emballator tar över i början av nästa år

Sedan början av året har Emballators vd, Kent Viitanen, som haft posten i tre år, planerat att avsluta sin tid på företaget, och parallellt har ägaren, Herenco sökt efter en efterträdare. Nu har man utsett Kristoffer Asklöv till ny vd med start i januari 2026.
Kristoffer-Asklovxx
Ny vd på Emballator tar över i början av nästa år

Ny toner och ny digitalpress från Xeikon på Labelexpo

Ursprungligen utvecklade Xeikon sin torrtonerteknologi med namnet Titon för användning vid tryck på pappersbaserade, flexibla förpackningar. På Labelexpo visade man nästa steg där tonern kan användas i normal produktion av etiketter. Packnews träffade Per Larsson, nordisk försäljningschef, i montern i Barcelona.
per xeikon
Ny toner och ny digitalpress från Xeikon på Labelexpo

Läs vidare

Nya flytbara toppfilmer av PET från Südpack underlättar återvinningen

Südpack har lanserat en serie flytbara toppfilmer av PET. När de används på mono-APET-tråg, kan de förseglingsbara toppbanorna med låg densitet separeras under återvinningen från APET-bottenbanorna, vilket ger rent återvunnet material för inmatning i de olika materialflödena.
SÜDPACK_PET floatable_Printxxx
Nya flytbara toppfilmer av PET från Südpack underlättar återvinningen

Great Earth först på marknaden med fiberbaserad förslutning från BOC

Nu kommersialiseras Blue Ocean Closures intressanta skruvförslutningar baserade på fiber. Sverigebaserade Great Earth är första kund.
GEBOC-product1-1024x683-1000x1400x
Great Earth först på marknaden med fiberbaserad förslutning från BOC

Debattinlägg: Reumatikerförbundet är besviket på förpackningsindustrin

Reumatikerförbundet tycker att förpackningsindustrin borde tagit tillfället att hitta bättre lösningar i samband med att kraven på fastsatta förslutningar kommit. Det framgår av följande debattartikel.
man-641691_1920x
Debattinlägg: Reumatikerförbundet är besviket på förpackningsindustrin

Hon tar över vd-stolen

Malin Jennerholm som har lång erfarenhet på ledande positioner inom livsmedelsbranschen blir ny vd på Svenska Retursystem efter årsskiftet.
Malin-Jennerholm-scaled
Hon tar över vd-stolen