Märkning med RFID-taggar väntas växa starkt de kommande åren

PUBLICERAD: 5 november 2025
UPPDATERAD: 4 november
Günther Dieroff ser en ljus framtid för RFID-taggar.

Marknaden för RFID-taggar växer med mellan tjugo och tjugofem procent per år. Förra året tillverkades trettionio miljarder taggar globalt. Ett stort område är naturligtvis kreditkort, men tekniken används mycket för märkning av produkter och mer förväntas det bli.

Packnews träffade Günther Dieroff i det italienska företaget Graphimeccs monter på Labelexpo i Barcelona.Graphimecc har tillverkat maskiner för programmering och produktion av RFID-taggar sedan år 2004 och är därmed en ledare på området.

Günther berättade att man bygger maskiner som är mer eller mindre skräddarsydda för kunden.

”Maskinerna programmerar, kodar, trycker och verifierar och garanterar att kunden får fungerande taggar till etthundra procent. Vi har maskiner som automatiskt tar bort och ersätter eventuell felaktiga taggar eller dubbletter. Som mest kan vi producera etthundratjugo taggar i minuten”.

I montern visade man bland annat en ny instegsmodell, W1, som är en ultrakompakt maskin som passar bra för mindre volymer och till exempel på laboratorier. Den producerar femton meter per minut vilket ger, lite beroende på storlek, cirka trettiosjutusen taggar per timme. Användaren får en mycket säker produktion med både optisk och digital kontroll. Förutom själva taggen printar den QR-koder eller streckkoder via termotransferteknik.

Det har pratats länge om RFID-tekniken och under lång tid har de aktiva i branschen sagt att nu kommer det stora genombrottet. Faktum är som sagt att det pågår en ständig och tydlig ökning och det kommer att bli mer i nära framtid.

”Nu kommer EU:s Digital Product Passport som säger att alla produkter ska märkas och vara spårbara. Då räcker inte streckkoden till, med QR-kod kan du täcka mer men med en tagg är utrymmet mycket stort”, säger Günther Dieroff.

En tagg blir naturligtvis dyrare än en tryckt QR-kod och just kostnaden har varit en begränsning tidigare när de kunde kosta kanske upp emot fem kronor styck. Då är det svårt att räkna hem dem även om till exempel inventeringar blir mycket snabbare och exaktare. Nu har priserna sjunkit rejält och kan ligga till och med under trettio öre, och det ger också nya möjligheter.

År 2030 väntas marknaden för RFID-taggar vara värd drygt trettiofem miljarder dollar och bara två år senare fyrtio miljarder enligt Avery Dennison som är den världsledande tillverkaren av taggar med nära hälften av marknaden.

 

Senaste nytt

Lekfullt och kaxigt när Bubs rebrandar

Det virala godisvarumärket Bubs gör om sin identitet. Den nya grafiska profilen innefattar en helt omarbetad logga som ska stärka varumärket och dess igenkänning, samt nya färgskalor, typsnitt och en speciellt framtagen merch-kollektion. Identiteten är utvecklad i samarbete med byrån Super Tuesday, som fokuserat på att lyfta fram det som blivit synonymt med varumärket i en lekfull skepnad.
BUBS_37x
Lekfullt och kaxigt när Bubs rebrandar

PulPac och Future Materials inleder strategiskt samarbete

PulPac, som utvecklar teknik för torrformning av fiber, och Future Materials Sweden, ett svenskt innovationsbolag med lång erfarenhet från formsprutning och verktygstillverkning, inleder ett strategiskt samarbete. Målet är att tillsammans driva på omställningen från plast till fiberbaserade förpackningar i nya applikationer och marknadssegment.
Pulpac
PulPac och Future Materials inleder strategiskt samarbete

Misstänksamhet mot gurkan utan plast hos konsumenterna

Det har skrivits mycket om Saveggys teknik med att spraya gurkor med raps- och havreolja, en teknik som gör att man kan undvika plast på gurkor i syfte att förlänga hållbarheten. När nu de första gurkorna kommit ut på en testmarknad har det visat sig finnas en misstänksamhet hos konsumenterna.
Gurka-Saveggy-Odlarna_D
Misstänksamhet mot gurkan utan plast hos konsumenterna

Tetra Pak banar vägen för användning av AI i livsmedelsindustrin

Tetra Paks nya Factory OS ger livsmedels- och dryckesproducenter en samlad driftöversikt i realtid och omvandlar data till handlingsbara insikter för att öka effektiviteten, minska svinnet och utnyttja potentialen i AI.
Tetra-Pak-Factory-OS_foto1
Tetra Pak banar vägen för användning av AI i livsmedelsindustrin

Läs vidare

Konica Minolta visade prototyp på nya etikettpressen på Labelexpo

KonicaMinoltas maskinserie AccurioLabel passade på att fira 10 år på Labelexpo Europe nyligen. På en presskonferens på mässan avslöjade man detaljer om nästa version i serien, en maskin som fanns med i företagets monter som prototyp.
Toshi
Konica Minolta visade prototyp på nya etikettpressen på Labelexpo

Ny toner och ny digitalpress från Xeikon på Labelexpo

Ursprungligen utvecklade Xeikon sin torrtonerteknologi med namnet Titon för användning vid tryck på pappersbaserade, flexibla förpackningar. På Labelexpo visade man nästa steg där tonern kan användas i normal produktion av etiketter. Packnews träffade Per Larsson, nordisk försäljningschef, i montern i Barcelona.
per xeikon
Ny toner och ny digitalpress från Xeikon på Labelexpo

Nyhet på Labelexpo: Gallus Five definierar hybridpressar på ett nytt sätt

Det var i allra högsta grad fullsatt i Heidelberg/Gallus monter på Labelexpo när man kallade till presskonferens. Värmen var påtaglig som en följd av kraschad luftkonditionering i hallen men journalister är ett tåligt släkte och fick veta mycket om de två nyheter som presenterades, Gallus Five och Gallus Alpha.
Gallus CEO
Nyhet på Labelexpo: Gallus Five definierar hybridpressar på ett nytt sätt

Flints nya färg för flexotryck ett hopp in i framtiden

Flint Group hade en färgnyhet som man nästan inte fick berätta om enligt Niklas Olsson som är Global Brand Manager på företaget. Flexocure LEAP är en färg som underlättar vid tryck av livsmedelsförpackningar genom att klara migrationstesterna.
Flintx
Flints nya färg för flexotryck ett hopp in i framtiden