Bioplastproduktionen tar fart igen

PUBLICERAD: 15 december 2023
UPPDATERAD: 18 december
Runt 380 personer samlades i Berlin för att lära sig mer om bioplaster.

I samband med sin årliga konferens i Berlin presenterade European Bioplastics 2023 års statistik plus prognos för marknadsutvecklingen under tiden fram till år 2028. Generellt kan man säga att efter en period av stagnation tar den totala bioplastproduktionen fart igen.

Den globala produktionen av bioplaster tar fart efter några år av stagnation, främst påverkat av Covid-19. Denna utveckling drivs av en ökande efterfrågan i kombination med framväxten av mer sofistikerade applikationer och produkter. Den globala produktionskapaciteten för bioplast kommer att öka avsevärt från cirka 2,18 miljoner ton 2023 till cirka 7,43 miljoner ton 2028, visar rapporten.

Global produktionskapacitet av bioplaster 2023-2028 i tusen ton.

 

 

 

Global produktionskapacitet för bioplaster år 2023 fördelat på material.

Global produktionskapacitet av bioplaster år 2028, fördelat på material.

 

 

– Tillväxten i produktionskapaciteten för bioplast bör förstås i det bredare globala sammanhanget av en klimatkris, eskalerande energikostnader och störda värdekedjor. Trots dessa utmaningar ökar kapaciteten för bioplastproduktion, vilket understryker vår industris motståndskraft och betydelse, säger Hasso von Pogrell, VD för European Bioplastics (EUBP).

 

Bioplastalternativ finns för nästan alla konventionella plastmaterial och motsvarande applikationer. På grund av en stark utveckling av polymerer, såsom PLA (polylaktidsyra), PHA (polyhydroxialkanoater), PA (polyamider) samt en stadig tillväxt av polypropen (PP), kommer produktionskapaciteten att fortsätta att öka markant under de kommande 5 åren, enligt rapporten.

Bioplaster används för ett ökande antal applikationer, allt från förpackningar och konsumentprodukter till elektronik, fordon och textilier. Förpackningar är fortfarande det största marknadssegmentet för bioplast med 43 procent (934 000 ton) av den totala bioplastmarknaden 2023.

 

 

Global produktionskapacitet för bioplaster fördelat på marknadssegment år 2023.

– Medan antagandet av förordningen om förpackningar och förpackningsavfall (PPWR) fortfarande diskuteras inom EU-institutionerna, visar data att bioplaster har en framtid inom förpackningssektorn, där de ersätter icke-återvinningsbara applikationer och hjälper till att fasa ut fossilbaserade alternativ, säger von Pogrell.

I år innehåller rapporten för första gången en inblick i produktionsdata. Jämförelsen mellan produktionskapaciteten och den faktiska produktionen 2023 visar att bioplastindustrin producerar med nästan full kapacitet. Även om den varierar från en polymer till en annan, från sextio procent till etthundra procent, är den genomsnittliga utnyttjandegraden 2023 åttiotvå procent (1,79 ton produktion mot 2,18 ton produktionskapacitet).

Utnyttjandegraden för bioplaster år 2023.

Marknadsdatauppdateringen 2023 har sammanställts i samarbete med marknadsexperterna från nova-Institute i Tyskland.

Senaste nytt

"Ohållbar" situation för Manroland

Offsetpresstillverkaren Manroland Sheetfed har inlett en rekonstruktion. Nu väntar omfattande åtgärder för att göra företaget lönsamt.
manroland-building-sign-1-2000x1333-1

Skärpta EU-krav ökar behovet av förpackningskompetens

Skärpta EU-regler och ökade hållbarhetskrav förändrar förpackningsbranschen i grunden. Utbildningen Förpackningsutvecklare hos Nackademin möter utvecklingen.
sandra

Kriget i Mellanöstern pressar plastindustrin

I går konstaterade PackIndx att det under februari bara varit små prisjusteringar på förpackningsmaterialen, men nu händer det saker, främst på plastråvaror och det som en följd av konflikten i Mellanöstern. Den sätter press på plastindustrin enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20260304x

5,37 miljoner flaskor ger en pint öl

År 2025 skapade Carlsberg världens minsta öl, men tiden på tronen blev kort. Fem svenska studenter från KTH har nu slagit världsrekord med en ölflaska som är tre gånger mindre, efter en utmaning från Carlsberg.
Press picture 1_low resx

Läs vidare

STOK Group ingår avtal om köp av KD Emballage

Danska STOK Group har ingått avtal om att köpa likaledes danska KD Emballage med basen i Herning på Jylland, med övertagande förväntat innan slutet av april 2026.
KD-Truck-Domicile

Ny falskartong från Stora Enso

Stora Enso introducerar en ny så kallad GC1 falskartong (FBB) med inriktning på varumärken som söker både visuell effekt och effektiv materialanvändning.
astroa

Löfbergs hela bönor packas nu i monomaterial

Nu packas alla Löfbergs hela bönor i monomaterial vilket gör förpackningen är helt återvinningsbar. Övergången är ett steg mot en mer hållbar materialhantering och cirkulär ekonomi.
Madelene Breiling 2x

Den globala marknaden för sekundärförpackningar växer starkt

Den globala marknaden för sekundär- och skyddsförpackningar beräknas nå 300,7 miljarder USD år 2030.
helen-shi-olOpCuDgWm0-unsplashx