
Varbergsbaserade Yangi har framgångsrikt säkrat 10 miljoner euro i en övertecknad Serie A-investeringsrunda. Rundan leds av Industrifonden, med deltagande från två globala industripartners samt Almi Invest GreenTech.
Till skillnad från många teknologier i tidigt skede är Yangi Cellera redan validerad och industriellt tillgänglig, vilket gör den redo för kunder som vill införa torrformning av papper med tillförsikt. Cellera är utformad för att erbjuda förpackningsproducenter och varumärken ett skalbart, förnybart alternativ till fossilbaserad plast. Den första maskinen har sålts till en europeisk konverterare, och de första produkterna med Yangis fiberteknik distribuerades till asiatiska kunder i slutet av 2024.
– Det här är inte bara ett finansiellt stöd – det är ett starkt förtroende för en framtid utan plast, säger Anna Altner, grundare av Yangi.
– Att stänga en övertecknad runda med så starka industriella och finansiella partners ger oss förutsättningarna att växa. Tillsammans bygger vi nästa generations förpackningar.
Industrifonden leder rundan
Som ledande investerare tillför Industrifonden djup erfarenhet av att skala upp transformativa industriella teknologier.
– Yangis torrformningsteknik använder pappersfiber på ett extremt effektivt sätt och har potential att konkurrera med plast i kostnad per enhet, säger Anna Haupt, investeringsdirektör på Industrifonden. Hon fortsätter:
– En låg styckkostnad är nödvändig för att omvandla förpackningsindustrin och minska plastbergen som växer på land och i våra hav.
– På Almi Invest GreenTech letar vi efter bolag som kombinerar stark klimatpåverkan med förmåga att växa globalt. Yangi har visat inte bara teknologisk mognad, utan också en affärsmodell som gör övergången från plast till fiber realistisk för förpackningsproducenter. Den kombinationen av innovation och praktisk tillämpning är varför vi tror att Yangi kan bli en nyckelaktör i att bygga en mer hållbar industri, säger Erik Madeyski Bengtson, investeringsansvarig på Almi Invest GreenTech.
Yangis utökade investerargrupp inkluderar nu Industrifonden, Almi Invest GreenTech, två globala industripartners samt befintliga aktieägare Voith, Chanel, FutureLab & Partners och Turret Oy.